Желязна кръв: Защо повишаването на хемоглобина е опасно?

  • admin
  • 28.01.2022
  • Коментарите са изключени за Желязна кръв: Защо повишаването на хемоглобина е опасно?
  • Uncategorized

По правило хората се притесняват от понижаването на хемоглобина. Експертите също така отбелязват, че високите стойности на този параметър също са важни и изискват внимателно проучване от лекарите. Защо е толкова важно?

Хемоглобинът е протеин. Съдържа се в еритроцитите и осигурява транспортирането на кислород между белите дробове и тъканите и органите на човешкото тяло и въглеродния диоксид от тъканите и органите обратно към белите дробове за последващото му отстраняване. Хемоглобинът съдържа желязо, което определя както вида на кръвта, така и характерния й метален вкус. Като част от изследванията обикновено се измерва количеството на веществото в червените кръвни клетки.

Аскаров
Азизхон Аскаров

Хемоглобинът се състои от аминокиселини, които образуват протеинов комплекс – глобин и хем. В случай на проблеми при образуването на този комплекс може да се развие анемия – това се случва на фона на намаляване нивото на веществото. Въпреки това, възможно е да възникне и обратната ситуация, когато количеството хемоглобин се увеличава.

Ниското ниво е лошо

„Човешкото тяло е устроено по такъв начин, че не може да живее без кислород. Състоянията, при които възниква хипоксия (недостиг на кислород в организма), водят до нарушаване на всички метаболитни процеси в организма. И това е изпълнено с развитието на заболявания и преждевременното стареене на човека“ , обяснява кандидатът на медицинските науки, общопрактикуващ лекар и кардиолог Азизхон Аскаров.

Обикновено, отбелязва лекарят, хипоксия възниква при:

• прекомерна физическа активност и стрес;
• екстремни природни условия (високи планини, мразовита зима, много топло време);
• дълъг престой в затворени и задушни помещения.

„Кислородният глад често се среща при заболявания като анемия, хронични белодробни болести, интоксикация (работа с тежки метали, прах), тютюнопушене, патологии на гръдния кош (изразена сколиоза, старческа гърбица)“ , казва Азизхон Аскаров.

Хемоглобинът , специален протеин в структурата на еритроцитите (червените кръвни клетки), е отговорен за транспорта на кислород в човешкото тяло. Ако е в нормални граници, значи човек е здрав, може да работи, весел е и е пълен с енергия. Но ако хемоглобинът е нисък, тогава това се нарича анемия и той може да почувства слабост, умора, задух и сърцебиене, обяснява специалистът. Затова винаги при наличие на характерни симптоми започва да се проверява дали има дефицит на хемоглобина.

Високото ниво е опасно

Има обаче ситуации, подчертава кардиологът, когато се констатира обратното – нивото на хемоглобина се повишава.

„Състоянието на повишен хемоглобин, а с него и на червените кръвни клетки, се нарича еритроцитоза и е придружено от сгъстяване на кръвта“ , казва лекарят.

Еритроцитозата може да се развие, отбелязва кардиологът Аскаров, при следните условия:

• дехидратация (нисък прием на течности);
• хранително отравяне с честа диария;
• тежко затлъстяване (индекс на телесна маса над 40);
• тютюнопушене;
• хронична интоксикация (вдишване на пари от тежки метали), кръвни заболявания (например специална форма на левкемия – еритремия);
• при спортисти, които злоупотребяват с анаболни лекарства и претоварване със симулатори на еритропоеза.

Защо повишаването на хемоглобина е опасно?

Ако почти всеки знае за опасностите и рисковете от ниско ниво на хемоглобин, добре е поне да се предполага със сигурност, че повишените нива също представляват риск за здравето и определено са патология.

„С развитието на повишаване на хемоглобина и съответно еритроцитоза се появяват микро- и макротромбози на съдовете, които хранят вътрешните органи, и следователно се развива остра исхемия (липса на кръв), тежка хипоксия и увреждане на органа. И ако не реагирате навреме и не започнете подходящо лечение под наблюдението на лекар, може да има сериозни усложнения и дори смърт“ , предупреждава кардиологът Аскаров.

Как се лекува?

Как да се лекува повишен хемоглобин в кръвта? На първо място, съветва Азизхон Аскаров, човек трябва да премахне всички провокиращи и вредни фактори, например тютюнопушене, вдишване на токсични вещества, да намали телесното тегло до оптимално. Освен това определено трябва да коригирате режима на пиене – лекарят съветва да увеличите приема на течности на ден в съответствие с нормите – до 30 мл вода на 1 кг тегло на човек, ако няма тежка патология на сърцето и бъбреците (ако има проблеми се допуска до 1 литър на ден и задължително се консултирайте с лекар). Трябва да се откажете и от алкохола и особено от комбинирането му с лекарства, предупреждава лекарят.

По отношение на лекарствената терапия си струва да се работи по изчерпателен начин. Първо е необходимо да се лекува хроничното заболяване – хроничен бронхит, кръвни заболявания, диабет и др. Освен това, казва Азизхон Аскаров, ако е необходимо, лекарят може да предложи прием на антитромбоцитни средства (лекарства, които намаляват адхезията на червените кръвни клетки и тромбоцитите). Има няколко такива лекарства, не можете да ги изберете сами и затова назначението на такъв медикамент трябва да бъде направено от специалист. В крайна сметка последствията от самолечението могат да бъдат изключително опасни, предупреждава кардиологът Аскаров.

„Повишеният хемоглобин е често срещано явление в живота, както при нормални, така и при патологични състояния. Но съвременната медицина ви позволява да се помогне на пациента и да се избегнат сериозни усложнения. Заради това човек ще живее дълго и ще бъде относително здрав. Основното нещо е да не оставите ситуацията да се развие и да се свържете със специалист навреме “ , предупреждава Азизхон Аскаров.

Източник: kp.ru