Киселото зеле е полезно за сърцето и пази от рак

  • admin
  • 03.02.2022
  • Коментарите са изключени за Киселото зеле е полезно за сърцето и пази от рак
  • Uncategorized

Киселото зеле произхожда от Китай, където са започнали да го приготвят преди повече от 2000 години. Тогава ферментацията е бил един от методите, използвани за предпазване на храните от бързо разваляне.

Благодарение на ферментацията, на която се подлага, киселото зеле предлага хранителни и здравословни ползи, далеч отвъд тези на прясното зеле.

Какви са ползите за здравето от консумацията на киселото зеле?

Кой не бива да го консумира и и има ли действително противоракови свойства, както се твърди напоследък?

Хранителен профил на кисело зеле

Високото съдържание на макро- и микроелементи отличава бялото зеле от всички останали кръстоцветни зеленчуци. Съдържа, между другото, калий, магнезий, фосфор, калций и желязо. Зелето е богато и на витамини – A, B1, B2, B6, C, E, PP, U. Достатъчно е възрастен да изяде 200 г сурово зеле или 100-150 г кисело зеле, за да попълни дневната нужда на организма от витамин С.

Аскорбиновата киселина се съхранява във ферментиралия зеленчук за дълго време, без да губи свойствата си.

Съдържащият се в зеленчука витамин U (S-метилметионин) помага за нормализиране нивото на киселинност на храносмилателния сок и за заздравяване на увредените лигавици. Използва се като част от лечението на гастрит, както и облекчава състоянието при язви на стомаха и дванадесетопръстника. Освен това тази аминокиселина има антидепресантни свойства. Витамин К насърчава правилния метаболизъм и нормалната чернодробна функция, заздравяването на рани, на костите и здравето на зъбите, активира регенерацията на тъканите и повишава съсирването на кръвта.

Витамините от група В са от съществено значение за здравето и красотата на косата, ноктите и кожата и регулират дейността на нервната система.

Калиевите соли помагат в борбата с отока, така че зелето е полезно за хора с бъбречни проблеми. Този елемент има отхрачващо действие, което е особено ценно при настинки.

Неутралният индикатор за киселинно-алкалния баланс в зелевия сок прави зеленчука полезен за тези, които имат ниска киселинност на стомашния сок.

Съдържащият се в зелето холин нормализира мастната обмяна в организма, понижава нивата на холестерола в кръвта и предотвратява образуването на камъни в жлъчката.

Малко история

Историческите доказателства сочат, че работниците от Великата китайска стена са консумирали кисело зеле още преди 2000 години. През 17-ти век капитан Джеймс Кук плава по света, без да загуби нито един моряк от скорбут, благодарение на храните, с които корабът му е бил зареден, включително и 60 бъчви с кисело зеле.

Римската армия предприемала дълги военни походи, като част от арсенала ѝ са били и бъчви със зеле, използвайки го за предотвратяване на чревни инфекции сред пехотинците.

Интересно: древните китайци са имали своя собствена рецепта за ферментиране на зелето – в бяло вино.

Лечебно действие на киселото зеле

Поради голямото съдържание на хранителни вещества, пробиотици и ензими, ферментиралото зеле има много лечебни действия, които помагат за потушаване на възпалението и оптимизиране на бактериалния баланс в червата. Тези 2 действия сами по себе си създават много лечебни ползи, сред които:

• Лечение на всички видове стомашно-чревни заболявания, включително Candida и IBS – Синдром на раздразненото черво;
• Забавя развитието на рак;
• Помага за облекчаване на хроничната умора;
• Помага за облекчаване на алергиите;
• Естествено облекчава запека;
• Помага за премахване на проблемни бактерии и паразити;
• Подобрява състоянието на кожата;
• Подобрява функцията на черния дроб.

Експертно мнение

Млечнокиселите бактерии, участващи в процеса на ферментация, имат положителен ефект върху чревната микрофлора. Фитонцидите, от които има много в този продукт, предотвратяват размножаването на Staphylococcus aureus, туберкулозни бацили и някои други вредни микроби.

Според диетолога Михаил Гинзбург високото съдържание на аскорбинова киселина прави киселото зеле мощен имуностимулатор.

„В широк смисъл тази толкова популярна храна стимулира защитните сили на организма и ускорява възстановяването от вирусни заболявания“, отбеляза експертът.