Градинският чай е билка с няколко обещаващи ползи за здравето.
Той е с високо съдържание на антиоксиданти и може да помогне за поддържане на здравето на устната кухина, подпомага мозъчната функция и понижава нивата на кръвната захар и холестерол.
Рецепта за чай от Градински чай
Естествена напитка без кофеин, чаят от градински чай може да бъде приеман, както през горещ, така и леден по всяко време на деня или нощта, без да причинява безсъние и трудно заспиване.
Съставки
- 4 чаши вода
- пресни листа от градински чай (приблизително 45 листа)
- 2 супени лъжици захар
- 1 1/2 чаени лъжички лимонова кора
- 3 супени лъжици лимонов сок
Стъпки за приготвяне:
- Съберете съставките заедно.
- Поставете водата на котлон, докато заври.
- Поддържайте вода да къкри и добавете листата на градински чай, захар, лимонова кора и лимонов сок. Разбъркайте добре.
- Оставете за 20 до 30 минути , като разбърквате от време на време.
- Прецедете през цедка.
- Сервирайте горещ или охладен с лед.
Легендата за Градински чай салвия (Salvia officinalis)
Това е мистично растение, надарено с магически сили, съществуват много митове за това свещено растение: легендата гласи, че е било единственото цвете, което е приютило Дева Мария, когато тя бягала с бебето Исус в ръце от войниците на цар Ирод, а в знак на благодарност тя дарила растението с неограничена мощ, да спасява човешки животи и да лекува хората във всички времена от всякакви болести.
Името произлиза от латинската дума “ salvare „, която означава лекувам, спасявам.
Листата (Salviae folium) и цъфналите въздушни части (Salviae Herba) се използват за терапевтични цели, събрани в началото на цъфтежа през месеците май-юни.
Какви са ползи от Градински чай ?
Градинският чай е със силен аромат, поради което обикновено се използва в малки количества.
Въпреки това, той е пълен с различни важни хранителни вещества и съединения.
Градинският чай също се използва като естествено почистващо средство, пестициди и ритуални предмети при духовно изгаряне или размазване на градински чай.
Тази зелена билка се предлага прясна, сушена или в маслена форма – и има многобройни ползи за здравето.
Градинският чай съдържа здрава доза витамини и минерали
Една чаена лъжичка (0,7 грама) смлян градински чай съдържа (2 Доверен източник):
- Калории: 2
- Протеин: 0,1 грама
- Въглехидрати: 0,4 грама
- Мазнини: 0,1 грама
- Витамин К: 10% от референтния дневен прием (RDI)
- Желязо: 1,1% от RDI
- Витамин В6: 1,1% от RDI
- Калций: 1% от RDI
- Манган: 1% от RDI
Както можете да видите, малко количество градински чай опакова 10% от дневните ви нужди от витамин К (2 Доверен източник).
Градинският чай също съдържа малки количества магнезий, цинк, мед и витамини А, С и Е.
Нещо повече, тази ароматна подправка съдържа кафеена киселина, хлорогенна киселина, розмаринова киселина, елаг-на киселина и рутин – всички те играят роля за нейното благотворно въздействие върху здравето (3 Доверен източник).
Може да облекчи симптомите на менопаузата
По време на менопаузата тялото ви изпитва естествен спад на хормона естроген. Това може да причини широк спектър от неприятни симптоми.
Симптомите включват горещи вълни, прекомерно изпотяване, вагинална сухота и раздразнителност.
Обикновеният градински чай е бил използван традиционно за намаляване на симптомите на менопаузата, показва проучване от 2013 година.
Прекомерната употреба води до сърцебиене, рязко покачване на кръвното налягане и задух.
Химичен състав на билката Салвия
Летливи масла – 1.5-5.5% (салвинол или абсинтол, туйон, алфа и бета-пинен, линалил ацетат, камфор, борнеол, цинеол и т.н.), горчиви дитерпенови съставки (пикросалвин).
В нея се съдържа също пентациклични тритерпени (урсолова, кратеголова и олеанолова киселина), стероли (β-ситостерол, стигмастерол), естрогенни химикали, смоли, органични киселини (никотинова киселина, кафеена киселина, фумарова киселина).
Лечебни цели от Салвия
За лечебни цели се използват листата на Салвия – билка за столетници салвията, от които всъщност се разнася прекрасния аромат на билката.
Листата се използват за направата на чай, но бъдете с едно наум, че някои от многото видове салвия, по-конкретно „салвия дивинорум“, имат наркотично действие и не бива да се прекалява с консумацията им.
Салвията дивинорум е силен халюциноген, макар че действието му е краткотрайно. Този вид салвия се приема чрез дъвчене, пушене или като тинктура, а ефектът от него се изразява в смях и еуфория.
Действие на Градинският чай
Комплексният химичен състав и естеството на активните съставки, които съдържа, придават на градинския чай холеретично, газогонно, естрогенно, антисептично и леко стипчиви свойства; горчив еупептик, стимулент при диспепсия и стомашно-чревни атонии.
Салвията спомага за премахването на газовете, стимулира секрецията на жлъчката и черния дроб, има леко хипогликемичен ефект; представлява успокоител на нервната система, тъй като съдържа фитоестрогенни съединения, регулира менструалния цикъл и спомага за противодействие на неприятните странични ефекти на менопаузата.
Указания и приложения:
възпалителни заболявания, респираторни инфекции (бронхит, трахеит, астма), храносмилателни заболявания (ферментационни колити, диария, ентероколит, гнойни колити), жлъчни заболявания, запек или диария, палмарно-плантарна хиперхидроза (прекомерно изпотяване).
Прилага се при умора, изтощение и стрес, проблеми с паметта, болестта на Алцхаймер, за забавяне процеса на стареене, галакторея, за стопиране на кърменето; препаратите от листата на градински чай се използват за борба с прекомерното изпотяване в различни състояния, като нервно-вегетативната дистония и менопаузата.
В скучай, че търсите начин за управление на стреса, прочетете статията ни: Как да се справя със Стреса: 6 начина за Управлението му.
Тя се прилага, като спомагателно лекарство при лечението на захарен диабет, при някои коремни болки, възпаление на лигавиците (стоматит, гингивит, фарингит, тонзилит) и на кожата или при акне; външно приложение: гнойни рани, инфектирани екземи; препоръчва се за лечение на депресия и умора.
Чай от салвия
Честото пиене на чай от салвия укрепва цялото тяло, предотвратява апоплектични удари и действува много добре при парализи. Наред с лавандулата тя е единственото лечебно растение, което помага при нощно изпотяване.
Тя оборва болестта, която предизвиква нощното изпотяване, чрез Живителните си сили тя прогонва голямата слабост, породена от това страдание.
Много лекари вече осъзнаха добрите качества на салвията: те я използуват с голям успех при спазми, заболявания на гръбначния мозък, жлезите и при треперене на крайниците.
За гореспоменатите болести се изпиват ежедневно по две чаши чай на глътки.
Чаят се отразява чудесно и на болен черен дроб, отстранява газове и всички други оплаквания, свързани с нарушения черен дроб.
Той действува кръвопрочистващо, способствува отделянето на храчки от дихателните пътища и стомаха, стимулира апетита и отстранява чревни смущения и диария. При ужилване от насекоми се налагат стрити листа от салвия.
Продукти, в които можем да намерим билката
- масло: дерматологични заболявания;
- кремове против акне;
- тинктура: дерматологични заболявания;
- чай;
- листата влизат в състава на анти-асматичния чай, чаят за гаргара и в антиасматичните цигари; салвия чай
При възпаление на гърдите (мастит)
Салвия (2 супени лъжици се запарват с 500 г вряща вода; на тих огън се вари 20 минути и като изстине, се прецежда).
При подуване на гърдите при отбиване на детето
За намаляване на млякото у кърмачките при отбиване на детето се препоръчва чай от салвия (градински чай) – 1 супена лъжица се попарва с 500 г вряща вода, кисне половин-един час и се пие сутрин, обед и вечер преди ядене по една винена чашка; или от варка от корите и листата на черна елха – по една супена лъжица от двете в 1 л вода се вари, докато остане наполовина, и се пие сутрин, обед и вечер преди ядене по 1 кафена чашка.
При хрема
От салвия (листа и цвят) – 1 супена лъжица салвия се запарва с 250 г вряща вода, ври 5 минути, като изстине, се прецежда и се пие с мед и лимон по вкус.
При афти
Два часа след ядене да се изпива и по 1 чашка от 30-50 г отвар ка от червен и жълт кантарион, мента пиперита, комунига (листа и цвят), пача трева, салвия и слез (листа и цвят) – по 50 г от всяко. От тази смес 2 супени лъжици се запарват с 500 г вряща вода, вари се още 5 минути на тих огън и като изстине, се прецежда.
При колит
Билката салвия е ефикасна при проблеми със стомаха. Болният да пие сутрин, обед и вечер 15 минути преди ядене и 2 часа след ядене по 1 чашка отварка от жълт кан тарион, мента пиперита и салвия (по 1 супена лъжица от трите се запарват в 600 г вряща вода и се варят 5 минути)
Възпаления на сливиците
Външно чаят от салвия се препоръчва особено при всякакви възпаления на сливиците, болки в гърлото, гнойни огнища на зъбите, възпаления на фаринкса и устната кухина.
Много деца и възрастни не биха стигнали до операция на сливиците, ако навреме са започнали със салвията.
Ако ги няма сливиците, които като полицаи спират и преработват отровните вещества, тогава тези отровни вещества се отразяват директно на бъбреците.
Запарка на салвия помага и при кървящи и клатещи се зъби, пародонтоза и язвички по венеца. С нея се прави гаргара или памучета, напоени с нея се налагат върху съответните места.
Противовъзпалително средство
Германските лечители отдавна използват салвията като противовъзпалително средство и кръвоспиращо средство.
В България листата на салвията намират приложение като средство, ограничаващо потоотделянето.
Има влияние при нощните изпотявания при туберкулозно болните, облекчава гастрит и колит, язва, метеоризъм, възпаление на черния дроб и жлъчния мехур.
Листата на салвията съдържат етерично масло с богат състав: флавоноиди, дъбилни вещества, смоли, органични киселини, витамин Р.
Някои компании използват салвията за създаване на нови лекарствени продукти против деменция и Алцхаймер – препаратите на основата на салвията повлияват ензим, който е отговорен за нарушението на паметта.
Положителен ефект се наблюдава при лечението на разни проблеми на дихателните пътища: фарингит, тонзилит, ангина и катар на горните дихателни пътища.
Друго приложение
- Запарка на чай: Една чаена лъжичка билки се попарват с 1/4 л вода и се оставят малко да се изкисват.
- Оцет от салвия: Едно шише се напълва до гърлото (без да се тъпче) с цветове от полска салвия и те се заливат с натурален оцет. който трябва да ги покрива. Бутилката се оставя да престои 14 дни на слънце или топлина.
- Бани на половината тяло: Четири препълнени шепи листа се накисват в студена вода и половината се оставят да пренощуват. На следващия ден водата се кипва и тяло: затопленият екстракт се прибавя към водата за банята .
Салвията, като подправка
Наред с успешното прилагане на салвията като лечебно растение, не бива да забравяме обаче, че тя е и вкусна подправка.
Тя се прибавя в много малки количества, подобно на мащерката или чубрицата, към тлъсти яденета, като свинско печено, печена гъска или пуйка.
Готвено от дивеч също става вкусно, като се сложи малко листенце от салвия.
При приготвянето на сирене с подправки и сосове с мерудии, би трябвало да мислим и за салвията в името на здравето си.
В някои краища хората пекат сладкиш от салвия. Подобно на анасона. към тестото се прибавят стрити листа от салвия.
Противопоказания, предпазни мерки, нежелани ефекти
- епилепсия, артериална хипертония;
- не се прилага при жени, които кърмят, защото има способността да стопира кърменето;
- може да има като вторични реакции понижаване на апетита и запек
Източник: zdraveplus.com