3 Билкови рецепти при гастрит и стомашни проблеми

  • admin
  • 16.04.2022
  • Коментарите са изключени за 3 Билкови рецепти при гастрит и стомашни проблеми
  • Uncategorized

Автор: д-р Станислава Симеонова-Димитрова


Възпалението на стомаха, което се проявява в резултат на различни механични, топлинни, химични, алергични, инфекциозни и други въздействия се означава като гастрит. Гастритът може да протече под две форми: остра и хронична.


Острото възпаление на стомаха се проявява със симптоми като: сухота в устата, оригване, гадене, понякога повръщане, колики в областта на стомаха, повишена температура и други. Терапията с билки в този случай се прилага симптоматично и подобрение настъпва в рамките на няколко дни.

Лечебните растения, които могат да бъдат полезни при остър гастрит са: цветове от лайка (имат противовъзпалително действие върху лигавицата), листа от мента (притежават спазмолитичен, анестетичен и газогонен ефект), листа от маточина (нервноуспокоително, спазмолитично и сънотворно действие).

Комбинацията от маточина и мента оказва своя благоприятен ефект при проблеми със стомашно-чревния тракт. При оплаквания от запек може да се включат и кори от зърнастец. Важно е при стомашните проблеми да се назначи подходящ хранителен режим.

Хроничният гастрит е състояние, при което настъпват морфологични изменения – атрофия или хипертрофия на лигавицата на стомаха. При този вид гастрит често се нарушава функцията на червата и жлъчката. Състоянието протича с леки оплаквания или дори без симптоми.

Билките, използващи се за лечението на този вид гастрит трябва да притежават противовъзпалително, спазмолитично, газогонно действие и да стимулират секрецията на стомашните жлези. За целта се използват лечебни растения, които съдържат горчиви вещества и слузи.

Горчивите вещества повишават апетита и подобряват храносмилането, но трябва да се използват продължително време. Към тях се отнасят: стръкове пелин, стръкове водна детелина, стръкове бял равнец, коренища блатен аир, стръкове червен кантарион и други. Слузните вещества са необходими, тъй като образуват защитна покривка върху лигавицата и противодействат на дразнението от солната киселина. Използват се главно: ленено семе, исландски лишей, семе от дюли и грудки от салеп.

За постигане на болкоуспокояващ ефект, освен мента, маточина и лайка може да се използват и стръкове от змийско мляко. При колики по лекарско предписание към билковите извлеци може да се добави тинктура от беладона.

При хроничните гастрити фитотерапията може да съпровожда медикаментозното лечение по преценка на лекуващия лекар. Освен това трябва да се обърне внимание и на храненето. То трябва да бъде често, по-малко, да се дъвче добре, да не се приемат едновременно и течности (които да разреждат стомашните сокове).

Остро възпаление на стомаха – остър гастрит

Рецепта №1

100 гр. стрък от синя тинтява
30 гр. листа от маточина
30 гр. корен от дилянка
30 гр. бял равнец
20 гр. жълт кантарион
20 гр. листа от мента
20 гр. цвят от глог
25 гр. стрък от мащерка
25 гр. цвят от лайка

Начин на приготвяне: 1 кафена лъжичка от билките се запарва в 400 мл. вряла вода за час. Пие се по 1 кафена чашка преди хранене 3 пъти на ден.

Рецепта №2

30 гр. стрък и кора от заря
30 гр. коренище от очеболец
25 гр. листа от мента
25 гр. цвят от лайка
20 гр. коренище пирей
20 гр. стрък синя жлъчка
20 гр. стрък великденче
35 гр. плодове кориандър

Начин на приготвяне: 1 кафена лъжичка от билките се запарва в 400 мл. вряла вода за час. Пие се по 1 кафена чашка преди хранене 3 пъти на ден.

Рецепта №3

5 гр. корени от дилянка
10 гр. цвят от лайка
5 гр. стрък от синя тинтява
5 гр. коренище от акорус
10 гр. листа от блатен трилистник
10 гр. стрък от червен кантарион
10 гр. плодове от ким
20 гр. стръкове от бял равнец
10 гр. плодове от анасон
10 гр. плодове от резене
15 гр. листа от мента

Начин на приготвяне: пълна супена лъжица с билкова смес се залива с 250 мл. вряща вода и се оставя за 10 минути в затворен с капак съд. Запарката се изпива наведнъж топла и без захар. Най-добре е това да е 30 минути преди обяд.