Магданоз: Отслабване и Лечение – Над 12 доказани ползи за Здравето

  • admin
  • 28.04.2022
  • Коментарите са изключени за Магданоз: Отслабване и Лечение – Над 12 доказани ползи за Здравето
  • Uncategorized

Магданоз често се добавя към храната, за да се подобри вкуса на различни гозби. Въпреки това, той може да осигури и редица ползи за здравето.

Използването на магданоз в готвенето, е чудесен начин да увеличите вкуса и да подобрите външния вид на ястието, без да добавите допълнително натрий или сол към храната. Магданозът може да осигури и хранителни ползи за костите и имунната система.

Ползите за здравето от магданоза включват: нисък риск от развитие на рак, диабет и ревматоиден артрит, както и да помага за предотвратяване на остеопорозата. Освен това действа като болкоуспокояващо средство с противовъзпалителни свойства.

Той също така осигурява облекчение от стомашно-чревни проблеми като лошо храносмилане, стомашни спазми, подуване на корема и гадене, като същевременно помага за укрепване на имунната система.

Магданозът може да бъде намерен през цялата година на пазара.

Също така е силно хранително растение и има достатъчно витамини и антиоксиданти, които могат значително да подобрят здравето ни.

Приложение, лечение, лечебни свойства

Магданозът, известен с използването му като гарнитура, има много хранителни вещества, които осигуряват здравни ползи за хората. Някои от тези предимства включват:

1. Магданозът има антидиабетни свойства

Традиционно магданозът се използва като лекарство за диабет в Турция. За да научно потвърди това твърдение, бяха проведени изследвания в университета „Мармара“ в Истанбул, Турция.

Проучването показа доказателства, че диабетните плъхове, на които е даден магданоз, всъщност показват намаление на нивата на кръвната си захар за период от един месец. Изследването показва, че може да се използва за диабетичен контрол.

2. Maгдaнoзът ĸoнтpoлиpa peвмaтoидeн apтpит

Maгдaнoзa e ocoбeнo eфeĸтивeн cpeщy peвмaтoидeн apтpит. Cъeдинeния ĸaтo витaмин C и бeтa-ĸapoтин, нaмepeни в нeгo, пpитeжaвaт пpoтивoвъзпaлитeлни cвoйcтвa, ĸoитo пoмaгaт пpи ĸoнтpoлиpaнeтo нa apтpитa.

Koнcyмиpaйĸи гo peдoвнo cъщo ce cмятa, чe ycĸopявa пpoцeca нa oтcтpaнявaнe нa пиĸoчнaтa ĸиceлинa, ĸoйтo e cвъpзaн cъc cимптoмитe нa apтpитa.

 3. Cилни Aнтиĸapцинoгeнни cвoйcтвa в мaгдaнoзът

Жeн, Keни и Лaм oт лaбopaтopиитe нa LКТ в Mинeaпoлиc, Mинecoтa, ca извлeĸли cъeдинeниe, нapeчeнo миpиcтитин, ĸoeтo e cъeдинeниe нa фeнилпpoпaн, oт eĸcтpaĸт oт мaгдaнoз.

Πpeдвapитeлнoтo изcлeдвaнe нa миpиcтитинoвoтo нa Caщ пoĸaзвa, чe имa aнти-ĸaнцepoгeнни cвoйcтвa. Mиcтpитинoвият eĸcтpaĸт oт билĸaтa билa тecтвaнa caмo въpxy плъxoвe и чoвeшĸoтo пpилoжeниe нa тoвa cъeдинeниe пpoдължaвa дa ce тecтвaт.

4. Чай от магданоз за отслабване

Hяĸoи плaнoвe зa диeтa oпpeдeлят пиeнe нa мaгдaнoз чaй c нaй-мaлĸo eднo xpaнeнe нa дeн, зa здpaвocлoвнo cвaлянe нa ĸилoгpaми.

Зa cъжaлeниe, мaгдaнoзният чaй нe e мaгичecĸa пpъчицa и e нyжнo и дoбpa диeтa, cъчeтa cъc cпopтът. Heгoвитe лeĸи диypeтични cвoйcтвa oбaчe мoгaт дa ви пoмoгнaт дa зaпoчнeтe диeтaтa cи и дa yвeличитe yвepeнocттa cи, дoĸaтo гyбитe излишнитe ĸилoгpaми.

Упpaжнeниятa и бaлaнcиpaнитe яcтия ca нaй-cигypният път зa paзyмнa зaгyбa нa тeглo. Bинaги ce ĸoнcyлтиpaйтe c Baшия лeĸap, зa дa плaниpaтe нaй-дoбpия пoдxoд зa oтcлaбвaнe.

Maгдaнoзът чaй yлecнявa oтcлaбвaнeтo, ĸaтo пoмaгa нa тялoтo дa ce oтъpвe oт излишнaтa вoдa. Зaдъpжaнeтo нa вoдaтa мoжe дa бъдe cвъpзaнo c пpeдмeнcтpyaлeн cиндpoм, излишъĸ нa нaтpий във вaшaтa диeтa, бpeмeннocт или няĸoи мeдиĸaмeнти.

5. Магданозът има противовъзпалителни свойства

Maгдaнoзa тpaдициoннo ce изпoлзвa в Cpeдизeмнoмopcĸия peгиoн зa зъбoбoл, нaтъpтвaния, yxaпвaния oт нaceĸoми и гpyбa ĸoжa.

Cпopeд пpeдвapитeлнитe пpoyчвaния, пpoвeдeни в yнивepcитeтa “Kинг Cayд” . Maгдaнoзът пoĸaзвa aнтивъзпaлитeлни и aнти-xeпaтoтoĸcични cвoйcтвa.

Πpoтивoвъзпaлитeлнитe cвoйcтвa нaмaлявaт вътpeшнитe възпaлeния, дoĸaтo aнти-xeпaтoтoĸcичнитe cвoйcтвa cпoмaгaт зa oчиcтвaнeтo нa чepния дpoб.

6. При остеопорозата

Магданозът е ефективен при случаи на остеопороза и е полезен за поддържане на здравето на костите. Остеопорозата се проявява поради изчерпани нива на калций в костите и поради липсата на аминокиселина, наречена хомоцистеин.

Тази аминокиселина може да бъде разрушена от приема на фолиева киселина. Поради този аспект, освен млечните продукти и зеленчуците, магданозът се счита за един от най-добрите източници на калций.

Също така съдържа подходящо количество фолиева киселина, което може да разгради хомоцистеина.

7. Магданозът подобрява на здравето на костите

Ниският прием на витамин К е свързан с по-висок риск от фрактури на костите. Консумирането на достатъчно количество витамин К може да подобри здравето на костите чрез подобряване на абсорбцията на калций и намаляване на екскрецията на калций в урината.

В скорошен метаанализ, субектите с най-високи нива на витамин К са имали 22% по-малко фрактури от тези с ниски нива.

Десет клонки магданоз са достатъчни, за да достигнат препоръчвания дневен прием на витамин К.

Храненето на редица плодове, зеленчуци и билки е свързано с намален риск от здравословни проблеми. Диетата с по-големи количества природни храни и по-малко произведени храни е по-вероятно да доведе до по-добро общо здраве.

8. Магданозът може да помогне за предотвратяване на рака

Флавоноидите са естествено срещащи се растителни съединения, които могат да противодействат на болестотворните агенти в организма.

Мирицетинът е флавоноид, открит в магданоз и други растения. Доказано е, че тя спомага за предотвратяване на рак на кожата. Магданозът съдържа една от най-високите концентрации мирицетин на 100 грама.

Проучванията показват, че магданоз и други зелени билки и зеленчуци могат да блокират ефектите на хетероциклените амини, причиняващи рак. Това са химически съединения, които имат качества, причиняващи рак.

Какво лекува магданозът?

Чай от магданоз за отслабване

Ако вашият магазин за здравословни храни запаси магданоз от чай, използвайте една чаена чаша за чаша вода до три пъти на ден.

В противен случай изсушеният магданоз, намиращ се в коридора на храните, работи също толкова добре. Налейте 1 чаша вряла вода над 2 супени лъжици сушен магданоз, стръмен за 10 минути и мед.

Съставки:

  • Чаша с вряла вода
  • 2 супени лъжици магданоз
  • мед/по желание

Песто с магданоз 

Това просто песто е нашият спасител за обяд в късния ден – опитайте го. Можете да използвате тази вариация в сандвичи, салатни превръзки, супи и тестени изделия.

Съставки:

  • 2 супени лъжици кедрови ядки
  • 4 супени лъжици ситно настъргано сирене от пармезан
  • 2 шепи пресен магданоз
  • 1 супена лъжица екстра необработен зехтин

Хранителна информация

Хранителна информация за количество от 100 грама магданоз

Според Националната база данни за хранителните вещества в САЩ (USDA), една чаша нарязан магданоз съдържа:

  • 22 калории
  • 1,78 грама (g) протеин
  • 0,47 g мазнини
  • 3,8 g въглехидрат
  • 2 g фибри
  • 0,51 g захар

Същото количество магданоз осигурява 984 микрограма витамин К, както и 79,8 мкг витамин С и 5,054 международни единици витамин А. Една чаша магданоз осигурява 1,230 процента от препоръчителния прием на витамин К.

Заключение:

  • Магданозът може да помогне за предпазване от рак, диабет и костна слабост.
  • Една чаша нарязан магданоз осигурява 1,230% от дневния препоръчителен прием на витамин К.
  • Магданозът може да се смеси в сладкиши или да се добави към храната като гарнитура.
  • Не консумирайте магданоз, докато приемате разредители на кръвта. Това се дължи на ефекта на кръвното съсирване на високото съдържание на витамин К.

Магданозът е билка, която произхожда от средиземноморския регион на южна Италия, Алжир и Тунис. Тази билка е научно известна като Petroselinum hortense и Petroselinum crispum и принадлежи към семейство Apiaceae.

Тя е била култивирана от човека повече от 2000 години и е била високо оценена в гръцката култура, тъй като е била използвана в различни церемонии.

Римляните също го използват по много начини. Плиний Стари, историк от І век от н.е., пише, че е бил погълнат от хора от всички сфери на живота. Отначало тя се използва само като лечебно растение, но по-късно тя се консумира като храна.

Има много миттове и басни, свързани с произхода и растежа на това растение в много средиземноморски и европейски култури. Гърците вярвали, че е изникнала от кръвта на падналия гръцки герой Архххор.

По този начин гърците започнали да я асоциират със смъртта и унищожението, но през Средновековието магданозът бил включен в фолклорните лекарства и бавно придобива популярност.

Магданозът, преобладаващо тропическо растение, се нуждае от влага и достатъчно слънчева светлина, за да расте. Използва се като билка, зелен зеленчук и като подправка.

Всъщност листото и коренът се използват в средиземноморската и европейската кухня. Тя се консумира по много различни начини, включително гарниране, салати, запаси и сандвичи. Листата се разделят на още два вида: къдрава листа и плосък лист.

Кореновата форма е ново допълнение, което започва да се отглежда преди около 300 години и първоначално се отглежда в Хамбург, Германия. В наши дни коренният магданоз постоянно става все по-популярен.

Източник: zdraveplus.com