Как да направим шипков оцет и какви са неговите ползи

  • admin
  • 16.09.2022
  • Коментарите са изключени за Как да направим шипков оцет и какви са неговите ползи
  • Uncategorized

Как да направим шипков оцет – през есента узряват шипките, а те са едни от най-добрите билки в България. Не случайно шипката се нарича „Царицата на билките„. През есента берем добре узрелите червени плодове на шипката и от този прекрасен билков плод можем да направим изключително много неща. Например можем да направим домашен конфитюр, мармалад, сироп, оцет, вино, сладко и много други неща, изключително полезни за нашето здраве.

Шипката влиза в състава на много полезни билкови смеси – билкова ракия, вкусна витаминка, шипково брашно, което можем да смесим с други видове брашна, витаминозна напитка с трънки и глог и много други. Плодът е характерен с изключително богатото си съдържание на витамин C, каротин (провитамин A), ликопен, пектин, витамин B1 и B2, както и от витамините PP, K.

В семената се съдържа витамин E. Има много минерални соли – най-вече калиеви, калциеви, фосфорни, магнезиеви и др., флавоноиди (кемпферол, кверцетин, рутин). Така шипката превъзхожда по съдържание на минерали и елементи като калий, магнезий, натрий, калций и фосфор много плодове и зеленчуци.

Какви ползи има оцета от шипки за човешкия организъм

Както знаем, шипките укрепват организма през есента и зимата. Те са много важни в борбата с простудите и настинките. Домашният оцет от шипки може да ни помогне за следното:

  • за укрепване и пълноценно функциониране на имунната и кръвоносната система,
  • за главния мозък и щитовидната жлеза,
  • за профилактично третиране и ускорено възстановяване на кожата,
  • за укрепване на кръвоносните съдове и клетъчните мембрани на всички клетки с цел тяхното пълноценно функциониране,
  • за лечение на авитаминоза (скорбут) и хиповитаминоза (пролетна умора,
  • против песъчинки и камъни в бъбреците,
  • за добрата работа на черния дроб,
  • за понижаване нивото на кръвната захар и по този начин е подходящ за болни от диабет,
  • за изплакване на косата след измиване с шампоан, за да й придаде обем и блясък,
  • против умора и подуване на краката – правите си масаж, като разтривате с шипковия оцет,
  • за поддържане на теглото и киселинния баланс – добавяме 2 ч.л. шипков оцет към един литър вода и пием през целия ден,

Оцетът от шипки прилича на ябълковия оцет, но може би е малко по-кисел. Освен всички досега казани ползи, можем да пием по 1 супена лъжица на гладно за прочистване на организма и за стопяване на излишните килограми. Също така можем да овкусяваме нашите салати.

За най-добър ефект, можем да пием всяка сутрин по 1 чаша вода (веднага като станем), с добавка от 1 чаена лъжичка истински пчелен мед и 1 чаена лъжичка домашен шипков оцет. Така ще имаме най-големи ползи за нашия организъм. Ако желаем, може да изпием през деня още 1 такава чаша, но не повече от 3 чаши на ден. За годината е добре да пием не повече от 1 месец от тази лечебна смес, за да не си навредим.

Знаете ли, че шипковият оцет не се разваля? Оцетът от шипки е продукт, който има изключително дълъг срок на годност. Като даже се твърди, че той не се разваля, стига да го съхранявате по правилния начин. За да го запазите възможно най-дълго, дръжте оцета на тъмно и хладно място.

Как да направим шипков оцет – рецепта със захар

Според тази рецепта, имаме нужда от:

  • Шипки – 2,5 кг
  • Захар – 2,50 кг
  • Лимонена киселина – 5 с.л.
  • Вода – 10 л

След като измием узрелите шипки, трябва да ги пресоваме. Самото пресоване правим, като сложим узрелите шипки в плътен найлон. Начукваме ги с подходящо средство (наприме чук за пържоли), като целта ни е плодчетата да се разпукнат. Така по-лесно ще пуснат своя полезен сок.

Слагаме начуканите шипки в подходящ съд. Предварително разбъркваме захарта във водата и прибавяме лимонената киселина (лимонтозу). Пресипваме готовата течност при начуканите шипки. Покриваме с тензух, плат или хартия и оставяме така за около 20-30 дни на стайна температура. От време на време разбъркваме.

След като мине това време, прецеждаме течността и я оставяме така за още 3-5 седмици, като разбъркваме през няколко дни. Когато оцетът от шипки достигне желания аромат и киселинност, прехвърляме в стъклени бутилки и ги затваряме плътно.

Съвет: Използвайте стъклени буркани с широко гърло, за да си направите оцет (киселината може да корозира металните съдове). Просто бъдете сигурни, че са чисти и стерилизирани преди употреба.

Как да направим шипков оцет -рецепта без захар

След като измием узрелите шипки, трябва да ги пресоваме. Самото пресоване правим, като сложим узрелите шипки в плътен найлон. Начукваме ги с подходящо средство, както казахме и преди. Слагаме начуканите шипки в голям стъклен буркан или в бидон (ако е по-голямо количеството). Доливаме с вода, която трябва да е малко над нивото на шипките. Покриваме съда с тензух, плат или хартия и оставяме на тъмно и хладно място.

По този начин оставяме да стои за около 40 дни, като от време на време махаме образувалата се коричка най-отгоре. Като мине това време, прецеждаме течността и я връщаме пак в съда. Оставяме за още 40 дни да ферментира. Ако се получи коричка отгоре, пак я махаме периодично. След новите 40 дни прецеждаме и наливаме в стъклени бутилки готовия домашен оцет от шипки.

Ако веднъж си направите домашен шипков оцет, сме сигурни, че повече никога няма да купувате оцет от магазинаУспех с производството и дано да ви се получат нещата по най-добрия начин!!!


Ако намирате статията за полезна, молим да я споделите! Така ни помагате да се развиваме и да публикуваме все повече полезни материали за народната медицина!