Лечебни растения, при нарушения в съня и безпокойство

  • admin
  • 08.11.2022
  • Коментарите са изключени за Лечебни растения, при нарушения в съня и безпокойство
  • Uncategorized
Трудно заспиване и безпокойство – всеки е изпитвал подобни неразположения.
Някои лечебни растения оказват незаменим ефект при подобни състояния. Такива са: ВалерианаХмелМаточинаКалифорнийски макГлог и др.
Valeriana officinalis. Използваемата част са корените. Дрогата съдържа етерични масла, валепотриати, монотерпенови алкалоиди. На този химичен състав се дължи и действието й. Валерианата действа седативнохипотензивно, подобрява качеството на съня. Поради това тя влиза в състава на много продукти, прилагани при безсъние.
 Използва се и при безпокойство и паник атаки. Дрогата оказва благоприятен ефект върху сърдечния мускул и забавя сърдечния рътим. В тази връзка Валерианата се използва при сърдечни палпитации. Тя не се прилага по време на браменност и при малки деца. Други седативни лекарства не бива да се комбинират с нея. Трябва да се внимава при едновременното приложение с противоалергични и антихолестеролови продукти. Екстракт от валериана може да се намери под формата на таблетки, сироп, тинктура.
Humulus lupulus – Хмел. Дрогата е съставена от женските шишарковидни съцветия. Събира се лятото, докато съцветията са още затворени. Химичният състав е представен предимно от етерично масло, което се получава чрез дестилация с водни пари. В състава на етеричното масло са установени над 100 съединения, между които са смолите хумолон и луполон.
 Именно на тях се дължи невроуспокоителното действие на билката. Хмелът в включен в състава на много лекарства, които се използват за третиране на безсъние, нервност, раздразнителност. Известно е приложението на хмела при лечение на алкохолизъм – намалява желанието за алкохол. Дрогата се използва като запарка или в готви фармацевтични форми – таблетки.
Melissa officinalis – Маточина. Използваема част са стръковете или само листата, събират се преди цъфтеж. Дрогата съдържа етерично масло, в състава му влиза цитрал, цитронелал, гераниол, мирцен и др.
 Маточината се използва за успокояване при нервна възбуда и при депресивни състояния. Дрогата може да се прилага като чай при умора, главоболие (дори от мигренозен тип), безсъние. Това, което е интересно е, че чаят е подходящ и за деца. Билката се прилага внимателно при проблеми с щитовидната жлеза. Не се използва по време на бременност, чернодробни заболявания, епилепсия.
Eschscholzia californica – Калифорнийски мак. Родината на това растение е северозападна Америка. За лечебни цели се използва цялото растение – семена, цветове, стъбла. Използва се под формата на запарки и тинктури, включен е и под форма на сух екстракт в таблетки.
Използва се като успокоително и подпомага заспиването както и качеството на съня, без странични ефекти. Дрогата е използвана за третиране на нощно напикаване при деца. Американците са го използвали за успокояване на главоболие и зъбобол.
Crataegus monogyna – Глог. Представлява малък храст. Дрогата са цветовете на глога. Събират се преди първия им цъфтеж. Съдъжа флавоноиди, катехинови танини, тритерпенови кисели. Има кардиотонично и успокояващо нервната система действие. Билката регулира сърдечната дейност, понижава нивата на артериалното налягане. Използва се като запарки и отвари, тинктури и в състава на таблетки в комбинация с други седативни растения.

Източник: puls.bg