Прополисът е лепкава смолиста субстанция с аромат на мед, восък, билки, иглолистни дървета. Смолистото вещество, когато се съхранява правилно, дълго време не губи лечебните си свойства, въпреки че може да изсъхне, да стане крехко и да почернее. Но все пак пресният прополис, когато е мек, е най-ценното и висококачествено лекарство.
Има регенериращ и мощен антибактериален ефект, анестетични, противогъбични свойства. Съдържа витамини (А, В1, В2, РР, Е, С) и микроелементи. Смолистото вещество намира широко приложение в народната медицина. Помага дори в случаите, когато фармацевтичните препарати не могат да се справят с болестта. Използването му е известно отдавна.
При кои болести помага?
Прополисът се използва при настинки, стомашно-чревни разстройства, както и за лечение на изгаряния, язви, рани от залежаване, сърбеж, екзема, абсцеси. Влияе ефективно върху състоянието на нервната система и паметта. Помага при лечението на органите на зрението, подобрява имунитета. Използва се при гинекологични заболявания, мигрена, неврит, радикулит, остеохондроза, артрит, туберкулоза, ревматизъм, дифтерия, скарлатина, хемороиди, простатит.
Благодарение на антибактериалните си свойства, инхибира активността на микробите. При приема на прополиса се пречистват клетъчните мембрани, хипервентилацията се възстановява, решава се проблемът с холестерола.
Спомага за подмладяването на организма, тъй като участва в регулирането на ендокринната система. Поради антиоксидантните си свойства възпрепятства растежа на раковите клетки. Прополисът унищожава туберкулозния бацил, вирусите на грипа, хепатита, херпеса, едрата шарка.
Предотвратява появата на дисбиоза по време на прием на антибиотици, тъй като защитава чревната микрофлора. Разрешено е да се използва както заедно с лекарства, така и поотделно.
Използва се и външно. Например, за да омекоти мазолите, трябва да се нагрее и да се нанесе върху възпаленото място. След това превържете и дръжте под формата на компрес в продължение на 5 дни. Прополисът може лесно да излекува възпаленото гърло. Просто трябва да се дъвче след всяко хранене, но не повече от 5 г на ден. Ако прикрепите парченце близо до корена на зъба, няма да има и следа от болката.
Как да си приготвите тинктура от прополис?
При лечението на заболяванията се използва основно прополисова алкохолна тинктура. Но това е противопоказано за някои хора – възрастни, бременни жени и деца. Те може да си приготвят воден разтвор.
Рецепта: първо, малко парченце прополис се намачква и се залива с вода в съотношение 1:5. След това оставете да къкри 3 часа. Прецедете и поставете в хладилника. Срокът на годност на готовата тинктура е 3 месеца.
Бърза рецепта: 10 г прополис се поставят в термос, изсипват се 100 г вряла вода и настоява 24 часа. Може да се съхранява не повече от 3 дни.
Спиртният екстракт се приготвя по инфузионния метод, който продължава 2 седмици. Процентът на сместа зависи от количеството прополис на 100 г основа. Ако вземете 10 грама прополис и 100 г алкохол, получавате 10% екстракт.
Тази тинктура се използва за лечение на бронхит, трахеит, ринит, синузит. Разтворът, съдържащ алкохол, се добавя към вода за инхалация. За тази процедура е достатъчна 1 ч.л. от екстракта.
Рецепта за мехлем
Прополисовият мехлем може да се приготви във всякаква концентрация. За основата ще ви трябва крем, рибено масло, масло, вазелин, ланолин.
Рецепта: разтопете прополиса в неръждаема тенджера до плътно лепкаво състояние, добавете основата и оставете да къкри при непрекъснато разбъркване в продължение на 30 минути. Готовият мехлем се прецежда и прехвърля в тъмен съд, който се затваря плътно. Може да се съхранява няколко години. За 10% мехлем са необходими 10 г прополис и 90 г мастна основа, за 40% – 40 и 60 г.
Мехлемът се използва при конюнктивит, изгаряния, екзема, измръзване, нацепвания по кожата, трофични язви, натъртвания, брадавици, циреи. Превръзката с нанесената върху нея прополисова смес не полепва по раната и дава бърз положителен ефект.
Свещички от прополис при простатит
Ако сте решили да се лекувате с пчелни продукти, трябва да се настроите на дългосрочна терапия. Прополисът има благоприятен ефект върху организма, предотвратявайки образуването на злокачествени тумори от аденома, който започва постепенно да се разтваря.
Как да си ги приготвите вкъщи?
Домашните свещички за предпочитане се използват при хроничен простатит. Те няма да могат да се справят с обостряне на заболяването, тъй като при такава патология се изискват по-ефективни средства.
Традиционната медицина предлага следните рецепти за приготвяне на домашни свещички от прополис за лечение на възпаление на простатната жлеза:
• Нарежете на ситно 45 г прополис и го залейте с висококачествен алкохол. Получената смес трябва да настоява на тъмно място в продължение на една седмица. От време на време е необходимо съдът да се разклаща. След 7 дни трябва да загреете сместа на котлона, докато алкохолът напълно се изпари. Освен това към основния компонент трябва да се добавят 250 г разтопено какаово масло. Еднородната маса разлейте във формички и оставете да се втвърди в хладилника. Поставяйте по една свещичка в ануса веднъж на ден. Лечението продължава 10 дни.
• Разтопете 200 г ланолин на водна баня. Към него добавете 50 г пчелен восък и същото количество прополис. Оставете получената смес да се втвърди. Оформете от тях свещички. Начинът на лечение е същият, както при първата рецепта.
• Разтопете 200 г естествена животинска мазнина на водна баня. Добавете 40 г прополис. Нагрявайте сместа 10 минути. След като продуктът стане хомогенен, оформете свещичките и поставете в хладилника за съхранение. Терапията се провежда в рамките на 10-15 дни.
Източник: zdrave.to