Кои растения ще ви помогнат да излекувате заболяванията си? И как да не навредим на организма си, използвайки различни билки – решихме да разберем.
За кого е полезна?
Лайката има успокояващ ефект, помага да се справите с безсънието или стреса. Съдържащите се в състава й феноли унищожават патогенната микрофлора и стимулират имунната система.
Също така лайката е ефективна при храносмилателни разстройства и някои заболявания на стомашно-чревния тракт. Антибактериалните, противовъзпалителните и антисептичните свойства на растението го правят ефективно при дерматологични проблеми (дерматит, обрив, екзема).
Въпреки универсалността и ефективността на лечебните свойства на лайката, основният страничен ефект на билката е алергичната реакция. Освен това пиенето на твърде много чай от лайка може да причини гадене и в някои случаи – повръщане.
Въпреки че отварата от лайка е ефективна при колики, треска или смущения в изпражненията при деца, тя трябва да се използва с изключително внимание, не повече от половин чаша на ден. Отварите от лайка и препарати, базирани на нея, разреждат кръвта. Следователно, приемането на антикоагуланти заедно с тях не се препоръчва.
Градински чай
За кого е полезен?
Отварите от градински чай широко се използват за лечение на заболявания на УНГ-органите и възпалителни лезии на устната лигавица. Веществата, съдържащи се в билковия компонент, помагат за регулиране на изпотяването и повишаване на мъжкото и женското либидо. Екстрактът от градински чай се използва при производството на лекарства за лечение на чернодробни, бронхиални или бъбречни заболявания, хипертония и захарен диабет. На базата на градински чай се правят препарати за подобряване на мозъчната функция и паметта.
Внимание!
Не се препоръчва използването на градински чай за терапевтични и възстановителни цели, без назначаването на специалист. Само квалифициран лекар ще може правилно да определи дозировката на лечебното растение и метода на неговото приготвяне. В случай на предозиране с отварата от градински чай, сърдечният ритъм може да се увеличи, възможно е да се появи тремор, може да има подуване на назофаринкса, алергии под формата на обрив по кожата и дори гърчове.
Невен
За кого е полезен?
Основните предимства на невена са бактерицидните, противовъзпалителните и антисептичните свойства. Използвайте го, ако е необходимо, за гаргара или изплакване на носа при остри респираторни инфекции; лечение на изгаряния и гнойни кожни лезии; дерматит и кожни заболявания, причинени от гъбични инфекции.
Също така, невенът се използва за бани или апликации, инхалации.
Внимание!
Хората, склонни към алергии, трябва да бъдат особено внимателни към невена. Каротинът в цветето го прави силен алерген. Също така, невенът стимулира активната секреция на стомашния сок, което изключва възможността за използването му при гастрит или язви.
Ехинацея
За кого е полезна?
Това е уникално растение, което се използва при производството на лекарства за повишаване на имунитета и предотвратяване на вирусни заболявания. За самостоятелна подготовка тинктурите са най-подходящи. Употребата им е от значение при бактериални и вирусни заболявания на горните дихателни пътища; възстановяване на тялото след отравяне; лечение на възпаления на устната кухина; увреждане на кожата (рани, язви, пролези, изгаряния).
Внимание!
Използването на лекарства на базата на ехинацея за пациенти с автоимунни заболявания е противопоказано. Укрепването на имунитета с тяхна помощ при ХИВ или туберкулоза е категорично изключено. Химичният състав на билковия компонент не е съвместим с лекарствата, използвани за лечение на такива сериозни заболявания. Използването на ехинацея с противогъбични лекарства е особено опасно.
Жълт кантарион
За кого е полезен?
Жълтият кантарион се определя като “растение за 99 болести”. Билката се характеризира с хемостатични, антибактериални, успокояващи, стягащи, жлъчни и диуретични свойства. Може да се използва за лечение на трудно зарастващи рани и възпалителни кожни лезии, както и при заболявания на УНГ- органите. Жълтият кантарион има благоприятен ефект върху централната нервна система, което е ефективно при лечението и профилактиката на депресията.
Внимание!
Когато използвате продукти на базата на жълт кантарион, е по-добре да се откажете от кафето и алкохола, да изключите храните, съдържащи какао и пушени меса от ежедневната диета. Също така, не можете да използвате билката при повишена температура, гастрит или язви.
Много експерти предупреждават, че жълтият кантарион не трябва да се приема през лятото. Освен това, не под каквато и да е форма, защото съдържа вещества, които повишават чувствителността на кожата и особено на засегнатите области към слънчевата светлина. Следователно, веднага след като започнат слънчевите дни, жълтият кантарион трябва да бъде изключен от всички билкови смеси и да го замените с други съставки.
За кого е полезна?
Ароматът на мента успокоява разстроената нервна система, помага за облекчаване на раздразнението, умората и агресивността. В допълнение, този аромат ще ви помогне да се концентрирате, затова психолозите препоръчват на всеки, който работи на компютър дълго време, да сложи до него саксия с жива мента или ваза с куп сушени стръкчета от билката и от време на време да вдишва нейния аромат.
Ментата се използва широко в официалната и народната медицина. Има обезболяващо и противовъзпалително действие върху организма, подобрява апетита и секрецията на храносмилателните жлези.
Приготвянето на лечебен ментов чай е лесно. Вземете 5-7 свежи листа мента (по-добре е да ги начупите на малки парченца с ръце), залейте ги с две чаши вряла вода, оставете да се вари около 10 минути – здравословният чай е готов. Към него можете да добавите захар и резен лимон.
Внимание!
Ментата е категорично противопоказана при хора с ниско кръвно налягане, тоест с артериална хипотония. Не забравяйте, че курсът на лечение в този случай трябва да бъде минимален. Освен това, ментата, намалявайки тонуса на венозните съдове, може да изостри някои други заболявания. Например, много често под нейно влияние варикозните вени се влошават. Ако страдате от това заболяване, тогава е най-добре да се откажете от употребата на мента. Също така, билката не се препоръчва и на тези, които са предразположени към киселини.
Не забравяйте, че е невъзможно да се излекува болестта само с помощта на билките. Отварите и запарките са добри само като допълнителни средства за лечение на заболяванията. В случай на някакви заболявания, на първо място, все още е по-добре да се консултирате с лекар.
Източник: zdrave.to