Поради високото съдържание на витамини: С, К, Е, група В, както и микроелементи, органични киселини и други полезни вещества, медът е естествен еликсир за здравето. Много от специалистите смятат, че медът е панацея за всички болести. Затова се препоръчва да се консумира по една чаена лъжичка на ден, за да се погрижим за здравето си. Разбира се, при условие, че човек няма алергия към меда.
Липов мед
Този лек мед се препоръчва при настинки. Липовият мед има бактерицидни и потогонни свойства, поради което помага да се справите, както с високата температура, така и с кашлицата.
Ливаден мед
Този сборен продукт има благоприятен ефект върху черния дроб, сърцето и дихателната система. Също така ливадният мед е добър антисептик при външни кожни заболявания.
Мед от елда
Този тъмен и с наситен цвят мед помага за повишаване на имунитета. Медът от елда също така е незаменим при недостиг на витамини и анемия. Благодарение на високото съдържание на желязо, елдовият мед бързо възстановява силата и попълва липсата на полезни елементи в организма.
Горски мед
Този мед се препоръчва при високо кръвно налягане. Според специалисти, горският мед помага да се стабилизира кръвното налягане, той е особено незаменим при пациенти с хипертония. Горският мед помага и при респираторни заболявания.
Акациев мед
Този мед със светъл цвят помага при проблеми със стомашно-чревния тракт, жлъчния мехур и бъбреците. Акациевият мед има леко холеретично и диуретично свойство, затова специалистите често го препоръчват срещу застой на жлъчката, образуването на камъни, пясък и др. Акациевият мед помага и при безсъние, има успокояващ ефект при нервни разстройства.
Мед от детелини
Този лек мед е показан за хора, които спазват диета, особено ако имат храносмилателни проблеми. Медът от детелина помага при киселини.
Слънчогледов мед
Има наситен жълт цвят и се препоръчва при метаболитни нарушения в организма, както и за укрепване на имунитета.
Обърнете внимание: леките видове мед се разграждат по-лесно и не оказват голямо натоварване на панкреаса, а тъмният мед се счита за по-труден за организма, тоест той се усвоява по-дълго време, но съдържа повече микроелементи и желязо.
Как да си приготвим домашна медовина?
Рецептата за домашно приготвена медовина ще ви бъде от полза при безброй здравословни проблеми. А освен това, може да се превърне в предпочитана напитка за цялото семейство. Сега имате чудесна възможност да си приготвите ароматна медовина по рецептата, която ви предлагаме – проверена във времето и вкусна.
За приготвянето на медовината е по-добре да използвате натурален ароматен мед, може да е и захаросан. Между другото, добрият, истински мед, винаги се захаросва през зимата и пролетта. Само акациевият мед може да остане течен. А също и фалшивият, с добавена захар или глюкоза. Съществува противоречиво мнение за ползите от термично обработения мед. Когато медът се нагрява над 50-60 градуса, той губи полезните си свойства, освен това създава опасно токсично вещество оксиметилфурфурал (OMF).
Всичко обаче е относително. Факт е, че в много популярни хранителни продукти, като кафе или различни газирани напитки, съдържанието на същия OMF е десетки пъти по-високо. Но ние не се лишаваме от удоволствието да ги използваме. А професионалните пивовари и производители на продукти от мед, векове наред, използвайки медовина в значителни количества, са изпитали благотворния й ефект.
Съставки:
2 л вода
500 г мед
1 чаена лъжичка шишарки от хмел
лимонова кора
резен джинджифил
1-2 пъпки на карамфил
Подправки по избор
1 чаена лъжичка мая (за предпочитане, бирена)
1 чаша силен черен чай
Рецепта
1. Разтворете меда в топла вода, сложете на котлона и оставете да кипне. След това намалете котлона и оставете да къкри 1-2 часа, като премахвате пяната през цялото време. Не е препоръчително да оставяте тенджерата без надзор, тъй като сиропът кипва бързо. Доливайте вода, според това колко от първоначалното й количество е извряла.
2. Количеството и съставът на подправките може да бъде променен по ваш вкус. Може и въобще да не ги добавяте към медовината, като се ограничите само до хмела.
Увийте хмела и подправките в торбичка от марля и сложете във врящия сироп. Препоръчително е също да я притиснете с лъжичка, за да падне на дъното и да не изплува на повърхността. Гответе подправките около половин час.
3. Получената медена вода трябва да се охлади. Рецептата за домашна медовина изисква температурата на течността да не е по-висока от 40 градуса, в противен случай маята няма да предизвика ферментация. Изсипете малко от течността в чаша, добавете мая и изчакайте да започне да се пени.
4. След това добавете маята към сместа. Прехвърлете в подходящ съд и оставете медовината да престои при температура 25-30 градуса около 2 седмици.
5. След като медовината ферментира, прецедете я и добавете чаша сварен силен черен чай.
6. Прецедете отново готовата медовина, разлейте в стъклени бутилки и оставете да престоят на хладно място още 2 седмици.
Готовата медовина може да се подслади на вкус.