Kуркумата притежава антисептични, противовъзпалителни, противогъбични и антибактериални свойства, обаче ниската биодостъпност до съдържащия се в нея куркумин я прави нецелесъобразна за отделно използване. Но при съчетание с черен пипер, който има редица собствени полезни свойства, куркумата твори чудеса.
Куркумата, която се използва широко в азиатската и особено в индийската кухня, е известна с разнообразните си оздравителни свойства.
Куркуминът, на когото куркумата дължи жълто-оранжевия си цвят, всъщност е лечебното вещество. Но всички свойства на куркумина ще останат недостъпни за нас, ако куркумата се използва неправилно. Куркуминът е с ниска биодостъпност, защото той бързо се метаболизира в черния дроб и червата.
Само незначителна част от него попада в кръвта.
И тогава на помощ идва черният пипер. Той има много полезни свойства: засилва храносмилането, регулира нервните импулси, бори се с рака, ускорява метаболизма и спомага за стапяне на килограми.
Както показват изследвания, черният пипер притежава антиоксидантни, противовъзпалителни и противомикробни свойства. Химическото вещество пиперин е основният биоактивен компонент, съдържащ се и в черния, и в белия пипер. Именно пиперинът прави тези подправки суперполезни. А благодарение на черния пипер куркумата вече става достъпна за нашия организъм.
Какво би трябвало да е съотношението между куркума и черен пипер? В изследвания на хора след прием на 2 г куркумин и 20 г пиперин се наблюдавало увеличаване на биодостъпността на куркумина с 2000%.
По мнението на експертите обаче, не са нужни такива големи количества, каквито са използвали в изследването. Черният пипер и куркумата често се смесват с други съставки, за да стане “лекарството” по-апетитно или с по-наситен вкус. Те могат да се съчетаят със зехтин и кокосово масло, с джинджифил и мед.
Може също така, да пиете чай с куркума и черен пипер. Можете сами да проявите креативност и да използвате тези наистина лечебни подправки в едни или други ястия. Добавяйте куркума и черен пипер в обичайните си ястия, за да се възползвате от техните полезни свойства.
► Облекчават и снемат болката. Благодарение на своите противовъзпалителни свойства, куркумата отдавна се използва с лечебна цел в Индия, в частност – за облекчаване на болката и за справяне с инфекциите.
Затова тя е полезна при артрит, съпроводен с болки. Добавяйте и черен пипер към куркумата и ще получите идеалното съчетание за облекчаване на хроничната болка.
Пиперинът в черния пипер активизира клетъчните рецептори, които включват противоболковата система в организма. Това носи значително облекчение дори при невралгии.
► Справят се със затлъстяването. Опитайте и няма да съжалявате – черният пипер и куркумата наистина са ваши помощници в борбата с наднормените килограми.
И така, препоръчва се сутрин да пиете топла вода с добавени в нея черен пипер, куркума и джинджифил, за да се избавите от излишните мазнини и да ускорите метаболизма. За подобряване на вкуса можете да добавите и сок от лимон.
Куркуминът си взаимодейства пряко с мастните клетки, с клетките на задстомашната жлеза, на черния дроб и на мускулите. Той помага да се премахне проблемът с инсулинорезистентността, хипергликемията, възпаленията, хиперлипидемията (повишено съдържание на мазнини в кръвта) и другите симптоми, свързани със затлъстяването.
► Конролират диабета. Изследвания са установили, че съчетаването на куркумин и пиперин помага за намаляване на окислителния стрес, предизвикващ увреждане на кръвоносните съдове. Употребата на куркума с черен пипер е прекрасна профилактика на усложненията от диабета.
► Борят се с възпаленията. Куркумата и черният пипер от векове се използват от Аюрведа за лечение на възпаления като артрит. Двата ингредиента притежават противовъзпалителни свойства. А в западните страни на тяхна основа са създадени хранителни добавки за лечение и профилактика на артрита.
► Предотвратяват онкологични заболявания. Куркуминът убива раковите клетки. Получени са многообещаващи резултати от изследвания за противораковото действие на куркумата, в частност по отношение на левкемията, рака на стомаха, на правото черво и на млечната жлеза.
Източник: zdrave.to