Най-важният хормон на съня е мелатонинът, който се произвежда от нашата епифизна жлеза. Колкото по-дълъг е сънят, толкова повече ще има мелатонин, който също влияе върху женските хормони и помага за регулиране на менструалния цикъл.
Този хормон се бори и срещу нервната дегенерация, ускорена по време на болестта на Алцхаймер или Паркинсон.
Производството му в организма е най-високо преди пубертета, а след това се стабилизира до 40-годишна възраст. След 90-годишна възраст нивата на мелатонин намаляват.
Учените са открили, че вещества, които влияят на мелатонина, могат да бъдат намерени и в храната. По-специално, серотонинът и антиоксидантите, открити в някои плодове, могат да ни помогнат да заспим по-лесно, да спим по-дълго и да се събуждаме по-рядко.
Такъв е случаят с черешите, както и с кивито, което се предлага за по-дълъг период от годината.
Най-важният хормон на съня е мелатонинът, а неговият предшественик е серотонинът. Ето защо преди лягане трябва да ядете киви и череши, които го съдържат.
Уникалният химичен състав ги прави полезни за всички, които имат проблеми със съня. Серотонинът всъщност е предшественик на мелатонина.
Изследванията показват, че е достатъчно да ядете киви един час преди лягане, всяка вечер в продължение на четири седмици. Благодарение на това при проведено проучване станало ясно, че една трета от анкетираните заспивали значително по-рано и се събуждали много по-рядко.
Според изследователите, общото време за сън на субектите, както и ефективността на съня и количеството почивка, са се увеличили значително.
Източник: zdrave.to