Третирането с лекарства води до мутации, заключиха учени от Станфордския университет в САЩ
Естественият подбор, предизвикан от употребата на лекарства, прави метастазите устойчиви на терапия. Това заключение направиха учени от Станфордския университет в САЩ.
Специалистите взеха няколко проби от първични тумори и метастази при 136 пациенти с различни видове рак. В същото време 100 метастази бяха изложени на лекарства, а други 99 – не. Проучването разкрива, че лечението води до мутации и еволюция на раковите клетки.
Метастазите могат да се образуват както от една мутирала клетка, така и от клонинг или от няколко. Поликлонални метастази са развити при пациенти, които не са получавали терапия.
В същото време учените откриват, че там, където метастазите са възникнали достатъчно рано, вторичните огнища са подобни на първичния тумор и се образуват от ракови клетки с малък брой уникални мутации.
Въпреки това при пациенти, подложени на лечение, вторичните огнища значително се различават от основните ракови заболявания и се състоят от лекарствено-устойчиви клетки.
В същото време вторичните огнища първоначално са отслабени, но лекарственото лечение провокира мутации в тях, които ги правят по-агресивни и устойчиви на терапия.