Внезапната болка в гърдите и спазми в областта на корема са признак за опасни заболявания, предупреждава руският кардиолог проф. д-р Владимир Подхомутников, който в интервю заявява, че възникването на болка е симптом, изискващ сериозно внимание и по възможност лекарски преглед и изследване.
Специалистът посочва при какви усещания е необходимо да извикате „Бърза помощ“, тъй като тези прояви могат да се окажат предвестници на инфаркта:
• стягаща, давеща болка в гърдите;
• болка в лявата ръка или в областта на лявата лопатка;
• изпотяване, отделяне на студена пот;
• предприпадъчно състояние.
Медикът добавя, че внезапното възникване на болка в корема може да е предупредителен сигнал и на много „храносмилателни” патологии – най-често остър панкреатит, холецистит, язва на стомаха.
Усещането за схващане и спазми в прасците при ходене може да означава заболяване на периферните артерии или диабет, посочва друг специалист, проф. Дейвид Ноюби. И допълва, че това са двете състояния, които могат да увеличат риска от сърдечен пристъп, затова е желателно да се обърнете към специалист.
„Когато става дума за болка в ръката, тревожното е, ако тя се разпространява надолу по ръката или в шията. Това вече може да е признак на сърдечен пристъп. Ако не преминава или не знаете, че имате сърдечно заболяване; ако 2-3 пъти сте използвали специален спрей, без забележим ефект, следва да се обърнете за незабавна медицинска помощ”, казва проф. Ноюби.
При сърдечен пристъп може да се усети болка в челюстта или гърба също. И не на последно място, възможно е прилошаването също да предсказва сърдечен пристъп.
Необяснимата умора – признак на сърдечен пристъп
Не само и невинаги болка в гърдите или дискомфорт в лявата ръка са прояви на сърдечен пристъп. Изследвания показват, че жените и мъжете усещат различно сърдечния пристъп. Такова изследване на сърдечните пристъпи у жените, проведено от Американската кардиологична асоциация, показало, че при 95% от тях един месец преди пристъпа възникват нови симптоми. Като при 71% от тях този пристъп се развива по сходен признак – необяснимата умора.
Американската кардиологична асоциация провела анкета сред повече от 500 жени, преживели сърдечни пристъпи, която е публикувана в специализиран медицински журнал. Сред 95% от участниците, които забелязали някакви изменения в организма си месец преди сърдечния пристъп, най-разпространена била необяснимата умора.
Кардиологът Лесли Чо обяснява, че ако сте започнали да изпитвате умора отскоро или пък тя се засилва, може да се мисли за сърдечен пристъп. Особено, ако тази умора възниква след съвсем простички действия, като например да си застелеш леглото.
3 показателни признака
Специалисти напомнят, че натрупването на прекалено голямо количество холестеролови отлагания може да доведе до блокиране на кръвоносни съдове, в т.ч. артерии, което от своя страна, да провокира опасни последствия. Една от тези опасности, асоциирана с увеличения холестерол в кръвта, е предразположеността на човек към сърдечен пристъп, в т.ч. неговата „тиха” разновидност. Той не се съпровожда с каквито и да е явни или тежки симптоми, възникващи в сърдечната дейност.
Ако притокът на кръв към сърдечния мускул се блокира, може да получите сърдечен пристъп, предупреждават специалистите. Но е възможно той вече да се е случил и да ви предстои по-сериозен, дори смъртоносен инцидент.
„Тихият” сърдечен пристъп не се разпознава от хората. Но той може да е със същите разрушителни последствия, както и „класическият” пристъп. Сърцето се подлага на патологични изменения, понякога необратими и смъртоносни.
При „тихия” инфаркт възниква само леко притискане или стягане, което може ту да изчезне, ту да се появи отново, а понякога напомня на стомашни киселини. Експертите посочват още няколко признака за това, че човек може би развива „тих” сърдечен пристъп:
• всяко действие, което сте извършвали с лекота, предизвиква проблеми с дишането и недостиг на въздух. Може да се усети и болка в гърдите;
• необяснимо чувство за главозамайване или прилошаване;
• човек може да се събуди в студена пот и да изпитва прилошаване.
Препоръката е да се обръщате към специалист при възникване на посочените симптоми.