Какво причинява задържане на течности

  • admin
  • 23.06.2021
  • Коментарите са изключени за Какво причинява задържане на течности
  • Uncategorized

Хиперволемията е състояние, при което има твърде много течност в кръвта. То също е известно като претоварване с течност. Въпреки че тялото се нуждае от много течности, за да остане здраво, твърде голямото им количество може да предизвика опасен дисбаланс.

Хиперволемията обикновено е резултат от основен здравен проблем. Въпреки това, лека хиперволемия може да възникне след консумиране на храни с твърде много натрий или по време на хормонални промени. Леката хиперволемия обикновено се лекува самостоятелно, ако няма други здравословни проблеми. Хиперволемията често се лекува, ако се улови по-рано, пише на сайта medicalnewstoday.com.


Причини 
Хиперволемията обикновено се причинява от твърде много натрий (сол) в организма. Когато има твърде много сол, тялото запазва вода, за да я балансира. Обикновено хиперволемията се случва, защото тялото има проблем с регулирането на натрий и вода, но други причини са прилагането на някои лекарства или медицински процедури.

Застойна сърдечна недостатъчност
Застойната сърдечна недостатъчност е състояние, при което сърцето не може да изпомпва достатъчно кръв, за да отговори на нуждите на тялото. Когато способността на сърцето да изпомпва кръвта отслабва, бъбреците не могат да работят както трябва, което води до излишък на течност в тялото.

Бъбречна недостатъчност 
Бъбреците помагат да се регулира количеството на натрий и течност в организма, така че хората с бъбречни проблеми са изложени на риск от хиперволемия.

Интравенозните флуиди
Интравенозните (IV) течности са животоспасяващи, когато някой е дехидратиран или не може да пие течности, като например след операция. IV флуидите обикновено съдържат натрий (сол) и вода, за да допълват течностите на организма и да балансират нивата на натрий. Въпреки това, твърде много IV течност може да доведе до хиперволемия, особено ако са налице други здравословни проблеми.

Хормоните
Предменструалният синдром (PMS) и бременността могат да причинят задържане на повече натрий и вода.
Това често води до леко подуване на тялото и на корема, както и до дискомфорт. Бременните жени, които забелязват прекомерно подуване, трябва да потърсят медицинска помощ, тъй като това може да е признак на високо кръвно налягане.

Медикаменти
Медикаментите, които причиняват хормонални промени, също могат да причинят хиперволемия. Хапчета за контрол на раждаемостта, хормонална заместителна терапия и подобни хормонални лекарства могат да доведат до задържане на твърде много сол и течност.
Също така някои антидепресанти, лекарства за кръвно налягане и нестероидни противовъзпалителни средства могат да причинят лека хиперволемия.

Симптоми
Симптомите на хиперволемията могат да варират в зависимост от това къде се събират течностите и какви са другите здравословни проблеми.
Най-честите симптоми включват: необяснимо и бързо увеличаване на теглото, подуване на ръцете и краката, подуване на корема, което е често срещано при проблеми с черния дроб, задух, причинен от събиране на течност в белите дробове.

Диагноза
Лекарят може да диагностицира хиперволемия чрез провеждане на преглед, за да провери дали има подуване. Той също така може да преслуша белите дробове на пациента, за да установи признаци на наличие на течност.

Лечение
Има няколко подхода в лечението на хиперволемия. Едно от най-често прилаганите са диуретиците. Те са лекарства, които увеличават количеството урина, което тялото произвежда.
Въпреки това, трябва да се обърне внимание и на всички основни здравословни проблеми. Например, някой със сърдечна недостатъчност може да се наложи да предприеме стъпки, за да управлява състоянието си като допълнение към приемането на диуретици.
Изследванията обаче сочат, че диуретиците може да не работят при хора с тежки бъбречни проблеми. Някои хора ще имат нужда от терапии за бъбречна замяна, като диализа или хемофилтрация.
Хората със сърдечни, бъбречни или чернодробни заболявания също може да се нуждаят от диета с намалено количество на сол в храната. Това помага да се поддържат нивата на натрий в нормални граници, което води до избягване на състоянието хиперволемия. Хората със сърдечна недостатъчност може да се наложи да ограничат количеството течности, които пият всеки ден.

Борис АЛЕКСАНДРОВ