Ревматоидният артрит засяга ставите. Заболяването прогресира, като започва от малките стави и се разпространява към големите – пръсти на ръцете и краката, китки, лакти, рамена, колена, глезени.
Освен че е болест на опорно двигателната система, ревматоидният артрит може да предизвика възпаления в белите дробове, кръвоносните съдове, различни вътрешни органи. Това води допълнително до проблеми с дишането, кръвоснабдяването и т.н.
Всъщност видовете артрит са стотина, като всеки тип има специфични особености на разпространението и последиците. От различните форми могат да бъдат засегнати деца, жени, мъже. Според изследвания, направени в световен мащаб, населението, страдащо от ревматоиден артрит, е между половин и един процент, като случаите са по-чести в индустриалните райони.
Рискът от заболяването при жените е близо три пъти по-висок. Обикновено се появява между 35 и над 50-годишна възраст, макар че симптомите могат да се появят и развият при всички възрасти. Голяма част от случаите имат предпериод с различни проявления, които може да продължат от седмици до една година:
- отпадналост
- втрисане
- повишена температура
- лесно уморяване
- болки в мускули
- сухожилия
- нервност и др.
Същинското проявление на болестта е подуване на ставите, зачервяване, отичане, скованост и болезненост, която по принцип е по-силна в ранните сутрешни часове и при ставането. Тази скованост и болезненост могат напълно да обездвижат крайниците. С развитие на заболяването се стига до силни деформации, видимо изкривяване на пръстите, свиване на лактите, без да могат ръцете да се изпънат.
Движението се блокира и от възпалителните поражения върху тъканта на околните мускули и сухожилия. В Западната медицина няма категорично единно мнение за причините за артрита и на практика няма лечение, а само облекчение на симптомите. Някои специалисти го определят като автоимунно, други като възпалително, трети като съчетано. Използват се противовъзпалителни средства, допълнителни обезболяващи, но болестта не се премахва, а се държи в „тиха“ форма. За разлика от това, Аюрведа има ясна стратегия и методи за успешното лечение на заболяването в различните му форми. Преди обаче да се коментира Как аюрведа лекува ревматоиден артрит, трябва да се очертае схващането на аюрведите за това заболяване, за да се разбере кое защо се прави.
Как Аюрведа разбира ревматоидния артрит
Аюрведа е разучила формите на артрита и е намерила начини за лечението му по природосъобразен път още в древността. Има само два случая, при които болестта е нелечима дори за Аюрведа.
За аюрведите ревматоидният артрит, както и всички други заболявания, са въпрос на нарушен енергиен баланс в тялото – някоя от трите енергии /Доши/ излиза от зададеното по рождение равновесие, предизвиква нарушение на функциите на различни органи, съответно и системи, което води до болестите.
Групата на артритните заболявания в санскрит се нарича амавата. Идеята е, че ама /образувани в организма токсини/ се разнася по тялото от движещата енергия Вата и се натрупва по тъканите като лепкав слой, включително и в ставите. Енергията /Дошата/ Вата осъществява всевъзможните движения – от протичането на кръвта и нервните импулси, до мигането.
В случая съществено е кръвообръщението – токсините се разпространяват в тялото именно чрез кръвта. Когато Вата е извън равновесие, тя може дори да блокира движението на другите две Доши – без нея те са неподвижни и органите и системите, които ръковорят, не могат да функционират.
Самите токсини се образуват най-вече от лошо храносмилане, за което отговаря втората от трите енергии в тялото – Пита Дошата. Това е енергията на трансформациите. Когато тя е разбалансирана и храносмилането е слабо, храната не се разгражда напълно, за да бъде преработена и полезното да се усвои, а да се изхвърлят ненужното и вредното. Така в червата остават престояващи хранителни остатъци, а при гниенето им се отделят отрови. Чрез кръвния поток заедно с полезните хранителни вещества, те се „разпределят“ в тялото, метаболизмът се нарушава, подхранването на клетките се съпътства със „задушаване“ от отровите, увреждат се тъканите.
С времето слоят Ама става все по-голям, като в случая с ревматоидния артрит става дума за натрупването в ставите. И тук опираме до усложненията, идващи от нарушенията при третата Доша – Кафа, която е за контрола на течностите в тялото. Нейната „течна“ природа е близка до тази на Ама – мокра, мазна, тежка, студена, и когато Кафа е усилена, вместо да подхранва и поддържа ставите, може да се смеси с Ама.
Така за появата и развитието на ревматоидния артрит могат да допринесат отклоненията при трите Доши. Според водещата причина, болестта може да е тип Вата, или тип Кафа, или тип Пита. Точното разпознаване от аюрведа лекар е важно, защото тук се крие отговора на въпроса как аюрведа лекува ревматоиден артрит.
Симптоми на видовете ревматоиден артрит според Аюрведа
Вата типът артрит е съпътстван от силни режещи болки в стаите, които са пулсиращи и „подвижни“. Болката намалява при затопляне на слънце, в сауна, с различни приспособления.
Тя се засилва от студена вода, ветровито и дъждовно време. Ставите са твърди, движението е силно затруднено. При Вата тип артрит се получават най-силни деформации. Ставите хрущят и скърцат, при допир са студени, сухи. Болката е най-вече при движение. Ставните проблеми обикновено се съпътстват от другите болестни симптоми на разбалансираната Вата – тревожност, стигаща до страх, безсъние и нервност, газове, запек, подут корем, понякога болки в гърба.
Болката при Пита артрита е остра и пареща, по-силна отколкото при другите видове. Възпалението на ставите предизвиква зачервяване на кожата, втрисане. Болките се увеличават от топло и стихват от хладно и студено. Ставите са подути, болезнени са дори в покой, при допир са затоплени. Появяват се и характерните за Пита изпотяване, диария, раздразнителност.
При Кафа тип артрита се наблюдава подуване на ставите и мястото около тях, като те стават стегнати, усещат се студени и влажни, появяват се и сърбежи. Болката е тежка и притъпена. Топлината я облекчава, а студеното я усилва. Движението облекчава състоянието, което е най-болезнено сутрин и с раздвижването постепенно намалява. Съпътстващи са дихателни проблеми, засилено отделяне на слузести секрети, мазна кожа.