Болките в гърлото могат да бъдат доста тежки и неприятни. Слюнката ви се струва като шкурка, всяка кашлица ви кара да изтръпвате и единственото нещо, за което можете да помислите, е как да накарате тази буца в задната част на гърлото да отмине.
Но за да облекчите болката в гърлото на първо място трябва да разберете какво я причинява: сух въздух, тютюнопушене, киселинен рефлукс, вирусни инфекции като грип или обикновена настинка, както и бактериални инфекции като стрептококи могат да доведат до възпалено гърло.
Като цяло, вирусната инфекция обикновено идва с други симптоми, като мускулни болки и умора, придружение с болката в гърлото. От друга страна, болката обикновено е по-фокусирана върху гърлото ви и болезнеността обикновено е доста силна. Може да имате и силна болка при преглъщане, както и висока температура.
Излагането на тютюнопушене, дишането на сух въздух и рефлуксът обикновено се усещат много по-различно от инфекция. Обикновено хората не се чувстват като болни като цяло и болката също обикновено не е толкова силна.
Добрата новина е, че пиенето на топъл чай и смученето на таблетки за кашлица или цинкови таблетки обикновено може да облекчи възпаленото гърло. И все пак, някои от любимите ви домашни средства може просто да маскират болката – всъщност не я лекуват.
Ако наистина искате да се отървете от болки в гърлото, използвайте най-добрите прости домашни средства следващия път, когато почувствате болки. В следващите редове вижте най-добрите народни средства при възпалено гърло:
1. Гаргара със солена вода (избягвайте от ябълковия оцет)
Солената вода е чудесно домашно лекарство срещу възпаленото гърло, тъй като може да намали подуването и да успокои възпалението и дразненето. Може също така да помогне за изтегляне на инфекции или дразнители на повърхността на гърлото, където тялото ви е по-лесно да се справи с тях. Разтворете 1/4 до 1/2 чаена лъжичка сол 1 чаша топла вода и правете гаргара на всеки час или два.
Въпреки че може би сте чували, че гаргара с ябълков оцет има подобен ефект, трябва да избягвате тази тактика. Няма съмнение, че ябълковият оцет има антибактериални и евентуално противогъбични свойства, но дали това помага за вирусни или бактериални болки в гърлото не е известно. Освен това има потенциални проблеми при продължителната употреба на оцет със зъбния емайл – оцетът е кисел и може да го повреди.
2. Пийте изключително студени течности
Първите няколко опита може да не са приятни. Но точно както обледеняването на изкълчен глезен може да притъпи болката и да предотврати подуването, пиенето на ледени течности може едновременно да накара гърлото ви да изтръпне и да успокои възпалението, което ви причинява болка.
3. Смучете ледено кубче
Ако се разболеете от пиене на ледена вода, парче ароматизиран лед или сладолед върху клечка може да бъде също толкова ефективно в борбата с възпалението в гърлото. Просто не забравяйте да се избягвате от цитрусовите аромати, които могат да предизвикат киселинен рефлукс и от своя страна да влошат симптомите ви.
4. Борете се със сухия въздух с овлажнител
Сухият въздух може да раздразни възпаленото гърло, като удължи времето ви за възстановяване. Вземането на горещ душ или използването на овлажнител може да върне влагата във въздуха, като по този начин облекчава всеки дискомфорт. Слузните мембрани на носа и гърлото обичат влагата. Парата осигурява влага и топлина, което помага на гласните струни да се успокоят и да намалят подуването.
Влагата в носа ви също може да помогне за изчистване на слуз и секрети, които могат да бъдат част от проблема. Просто не забравяйте да почистите своя овлажнител, преди да го включите. Оставен пренебрегнат, резервоарът с вода на овлажнителя може да размножава бактерии и гъбички, които след това се изпомпват във въздуха. Това може да не влоши гърлото ви, да причини грипоподобни симптоми или да изостри алергии иастма.
5. Не консумирайте кисели храни
Киселинният рефлукс е често срещана причина за възпалено гърло. Това означава, че всичко, което предизвиква киселинен рефлукс, може да удължи или да влоши възпаленото гърло. Поради тази причина трябва да се избягват пържени храни и цитрусови плодове като портокали и лимони. Също така, не се хранете поне час преди лягане. Храненето преди лягане може да насърчи рефлукса и киселините.
6. Вземете антиациди
Ако смятате, че киселинният рефлукс е виновен за болката в гърлото, приемането на антиациди или други лекарства за рефлукс може да помогне за облекчаване на болката. Опитайте първо антиацид без рецепта.
7. Пийте повече билкови чайове
Куркумата е модерната подправка, която определено трябва да включите в диетата си. Нейните противовъзпалителни сили са добре установени и могат да помогнат да се отървете от болката в гърлото. Добавете няколко щипки към солен разтвор за гаргара или чай. Много билкови чайове имат положителен ефект и помагат на тялото ни да се бори с инфекцията. Добър вариант е чай с ехинацея – доказано е, че помага да укрепите имунната си система.
8. Намажете и успокойте гърлото си с мед
Има причина медът да е популярна съставка в лекарствата за кашлица и чайовете. Той има антибактериални свойства, предпазва гърлото ви, за да намали дразненето и добавя така необходимата сладост към чашата ви. Просто добавете супена лъжица към топла вода или чай и отпийте, докато усетите, че симптомите ви се облекчават.
9. Противовъзпалително и обезболяващо
Ибупрофенът може да помогне за спиране на кашлицата и изчистването на гърлото, които пречат на болката в гърлото да се излекува. Просто не забравяйте да приемате ибупрофена с храна и следвайте инструкциите за дозиране на етикета.
10. Опитайте спрей за отпушване на нос
Ако част от причината да дишате през устата си е, че носът ви е запушен, използвайте лекарствен спрей за нос или капки без рецепта, за да отворите дихателните пътища. Това може да ви помогне да се почувствате по-добре, а също и да намалите хремата. Но трябва да ограничите използването до ден-два. Когато се използват твърде много, тези лекарства могат да доведат до усложнение, наречено медикаментозен ринит.
11. Дайте почивка на гласа си
Ако сте развили възпалено гърло след крещене и аплодисменти на концерт или спортно събитие, вероятно сте напрегнали гласните си струни. Най-доброто лечение за всеки претоварен мускул е почивката. Това не означава, че трябва да шепнете. Това всъщност напряга гласа ви повече, отколкото когато говорите. Вместо това, опитайте да говорите с по-ниска сила на звука, отколкото обикновено, докато дрезгавостта и болезнеността отшумят.
12. Изхвърлете четката си за зъби
Вярвате или не, четката за зъби може да удължи съществуващите болки или дори да причини болка в гърлото. Бактериите се събират по влакната и всяко нараняване на венците по време на миене инжектира тези микроби във вашата кръвоносна система. Веднага щом започнете да се чувствате зле, изхвърлете четката си за зъби. Често това е достатъчно, за да спре болестта в началото. Ако се разболеете, сменете четката си отново, когато започнете да се чувствате по-добре и когато се чувствате напълно добре. Това ви помага да не се заразите отново.
13. Облекчете алергиите си
Въздушните алергии като прашец, плесени или акари, могат да причинят хронично нискостепенно възпаление на гърлото. Алергиите са много честа причина за хрема, което може да доведе до болка в гърлото. Опитайте с лекарства за алергия без рецепта. Дори ако това изглежда помага, добре е да проверите алергиите си при специалист.
14. Отделете време за презареждане
Ако сте супер стресирани и уморени, имунната ви система ще се справи по-трудно и дълго с процеса на възстановяване – така че си починете! Времето в леглото или далеч от обичайния за живота стрес – като работа, грижи за децата и почистване на къщата – може да ви помогне да презаредите имунната си система. Целете поне 7 до 9 часа сън на нощ.
15. Вземете горещ душ
Парата помага за овлажняване на дихателните пътища. Всяко овлажняване може да облекчи симптомите. Тъканите в гърлото ви произвеждат слуз при нормални обстоятелства и когато са подути, те могат да станат сухи и драскащи.
16. Повдигнете главата си, когато спите
Това помага по няколко начина. Когато лежите по гръб, това увеличава натиска върху шията и може да изостри симптомите в гърлото ви. Повдигането освобождава от натиска и може да ви накара да се почувствате по-добре. Ако се борите с киселинен рефлукс, повдигането на главата също работи, за да помогнете на стомашните ви киселини да останат там, където им е мястото – в стомаха ви.
Кога да посетите лекар за болката в гърлото
Стрептококовата инфекция на гърлото е изключително болезнена бактериална инфекция, която може да се появи внезапно. За щастие, по-голямата част от бактериалните инфекции обикновено реагират добре на един курс на подходящ антибиотик. Тъй като болката в гърлото може да има толкова много причини, някои симптоми трябва да бъдат оценени от лекар. Те включват:
– тежки, продължителни или повтарящи се болки в гърлото;
– затруднено дишане, преглъщане или отваряне на устата;
– болки в ставите, болки в ушите или бучка в шията;
– обрив или треска над 38 ° С;
– дрезгавост с продължителност 2 седмици или повече;
– бели петна по гърлото (погледнете с фенерче);
– кръв в слюнката или храчки.