Куркума – вкусната подправка предпазваща от рак
Някои храни играят важна роля в превенцията от различни болести, включително и от най-коварните като рак.
Макар, че режим чудо не съществува, можем все пак да подсилим защитите на организма си. Ето какво трябва да знаем, за да си помогнем:
1. Куркума – действа всестранно
Тази индийска подправка с жълто-оранжев цвят е известна с противовъзпалителното си действие и защитната роля, която оказва върху ставите ни.
Но според много научни изследвания, тя предпазва и от развитието на всякакви видове рак, като пречи на размножаването на болните клетки.
Куркуминът, пигментът, който тя съдържа, помага на организма да се бори успешно с патогените и да се възстановява по-бързо.
Куркуминът стимулира и функцията на ендотела – обвивката на вътрешната повърхност на кръвоносните съдове, като така подобрява сърдечносъдовата дейност.
Куркуминът води до промени на молекулярно ниво, които помагат за превенция и дори за лечение на рак. Една-две щипки на чиния три-четири пъти седмично, такава е минималната препоръчителна доза.
Според американски учени от Центъра по канцерология към Мичиганския университет, подправката куркума ще бъде по-добре усвоена от организма и ще има много по-силен ефект, ако бъде съчетана с черен пипер.
Зеленият чай е другото също толкова ефикасно средство за защита от рак и алтернатива на куркума.
2. Зелен чай – най-добрият съюзник на белите ни дробове
Според едно проучване на Американската асоциация за ракови изследвания, редовното пиене на зелен чай категорично понижава риска от развитие на рак на белите дробове.
И това заради съдържащия се в него в голямо количество епигалокатехин галат (EGCG).
Този антиоксидант спира развитието на тумори, като пречи на ангиогенезата, тоест на образуването на кръвоносна мрежа, необходима за формирането и растежа им.
Пийте две-три чаши дневно, като внимавате с температурата на водата, с която запарвате зеления чай.
Тя не бива да е много висока, защото, ако надвишава 60 градуса, толкова полезният епигалокатехин галат се разгражда и чаят губи голяма част от полезните си свойства.
Куркумата е растението с почти същите антиканцерогенни качества, както и зеленият чай.
Учените съветват да съчетаете зеления чай или куркумата с девесил или каперси за по-силна ефикасност, тъй като те са богати на кверцетин (друг мощен антиоксидант).
3. Чесън – добър за храносмилателната ни система
Освен че е антихолестеролна храна, чесънът предпазва също и храносмилателната ни система благодарение на сулфидните съединения, които съдържа.
Според много научни изследвания, проведени в САЩ, редовната му консумация намалява с 30% риска от развитие на колоректален рак и с 50% появата на рак на стомаха.
За да се възползвате от всичките му лечебни свойства, трябва да го консумирате суров и по 26 грама седмично. Или около 10 скилидки.
Притеснявате се, че ще миришете лошо? Изпийте една чаша прясно мляко след хранене и ще имате поносим дъх.
Какви са алтернативите на чесъна?
Артишок, целина, спанак – тези храни предпазват стомаха и дебелото черво.
Същото важи и за кръстоцветните (зеле, червени репички, черна ряпа…) куркума, като намалява размера на полипите, понижава риска от рак на дебелото черво.
Ако намирате статията за полезна, молим да я споделите! Така ни помагате да се развиваме и да публикуваме все повече полезни материали за народната медицина!