Д-р Авишек Мишра е аюрведичен специалист от Индия, с дългогодишен опит в диагностициране с пулсова диагностика и лечение по холистичната система на Аюрведа чрез хранителен режим, билкови добавки и здравословен начин на живот. Ето какво препоръчва д-р Мишра при проблеми с храносмилането.
– Ако нашият храносмилателен орган е слаб и не може да преработи храната, това всъщност е причина за почти всички заболявания. На практика, означава слаба имунна система. Тогава се образуват прекалено много токсини и възникват всякакви възпаления в организма. При слабо храносмилане страдат не само стомахът и червата, но и целият организъм.
– Какво е специфично за храносмилането при различните доши – Вата, Пита, Кафа?
– Когато храносмилателната система не работи добре, хората с различни доши имат различен тип оплаквания. Едни имат подуване и газове, други страдат от рефлукс (киселини), при трети храната се преработва много бавно и затова се чувстват отпаднали, нямат енергия, четвърти са с диария, пети – със запек.
Ако във вашата храна преобладава Вата (въздушната енергия), това може да причини подуване на стомаха и червата, газове или пък човекът ще страда от запек. Тези симптоми са съпроводени с понижена енергия, болки в ставите и в мускулите.
Ако в храната преобладава Пита (огнената енергия), се получава повишена киселинност в стомаха, рефлукс, парене, което може да доведе до образуване на язви и до колит. Тогава започва да ви се пие много вода, чувствате се постоянно жадни.
Когато Кафа (земната енергия) преобладава в храната, чувствате липса на енергия, започва да ви се ходи често до тоалетна, имате слуз в изпражненията, чувствате болка.
Ние се раждаме с определен тип конституция на тялото, с доминацията на един от елементите и трябва да ги балансираме.
– Къде грешим в храненето според индивидуалната ни доша?
– Всичко зависи от това какво правим, когато се събудим. Ако то е неправилно, няма да си подобрим състоянието нито с лекарства, нито с избора на подходяща храна. Повечето хора сутрин първо пият кафе на гладно или черен чай и пушат цигара. Това е груба грешка. Другата грешка е да се пие кафе и следобяд. По този начин се поддържа киселинност на клетките през целия ден. Това е достатъчно условие, за да се появят главоболие или други болки в тялото.
Други груби грешки са приемът вечер на пържена храна, преяждането, консумацията на алкохол, на прекалено много червено месо и на всяка друга трудносмилаема храна. Всички тези храни не дават възможност на храносмилателната система да си почине за няколко часа нощем. Вторият негативен ефект е постоянна киселинност на организма
Ако сте Вата доша и ядете сурова храна или много бобови продукти, а също се храните без режим, без определени часове за закуска, обяд и вечеря, това е грешка.
При Кафа доша основната грешка е липсата на движение и поглъщането на много храна, което забавя метаболизма.
Хората с Пита доша никога не трябва да пият черен чай или кафе на празен стомах.
Една от най-важните чакри е слънчевият сплит, който има директна връзка с нашите емоции и мисли. Ако изпитвате страх или безпокойство, това се отразява на храносмилането. Понякога се появява диария, синдром на раздразненото черво.
Ако сте постоянно гневни, това е причина за прекомерна киселинност в стомаха, рефлукс, болки в черния дроб, газове. Когато сте под стрес, може да загубите апетит. Храносмилането зависи много от менталното състояние и от физическата активност на човека.
– Как обаче, да поддържаме баланс в нашата храносмилателна система? С какво да се храним и какво да избягваме?
– Когато доминира Вата доша, храносмилателната система е много чувствителна и се влияе от емоциите в момента. Хората с Вата конституция на тялото могат да балансират своята храносмилателна система, като се хранят често, вместо да приемат повече храна един или два пъти дневно.
Освен това храната им трябва задължително да бъде обработена термично и да се яде топла. Тези хора може да ядат несготвена, студена храна, само когато времето навън е много топло. Сутрин те обикновено не са гладни, но за тях е полезно да закусват. При това, закуската трябва да е течна, а не суха. Хлябът е прекалено тежък за тяхното храносмилане сутрин.
Подходяща е каша с овесени ядки. Грешка е да пият вода по време на хранене или веднага след това, защото това ще наруши храносмилането. Вместо вода, е подходящ топъл чай. Запарката се прави от четвърт лъжичка кимион, половин лъжичка семенца от фенел и един кардамон. Към това може да се добавят десет стафиди, всичко се смила и се вари 5 – 10 минути.
След всяко хранене се пие този чай при лошо храносмилане. А преди хранене за повишаване на апетита се приемат 8 – 10 парченца пресен джинджифил (по сантиметър едното) и 3 – 4 щипки сол. Добавя се и малко лимонов сок, иначе е твърде люто. Апетитът идва след 20 минути.
За засилване на храносмилателните сокове при Вата доша, особено при хора с автоимунни заболявания или болки в ставите, е подходяща дихателната техника “Агни сара”, която активира слънчевия сплит.
Вечерята трябва да е много рано, за да може храната да бъде смляна преди лягане за сън. Никога хората Вата не трябва да ядат едър боб или сурови зеленчуци вечер. Ако имат запек, се пие половин чаена лъжичка прах от куркума, 1 лъжичка кокосово масло и малко мед, разтворено в топла вода.
Хората с Пита доша трябва да пият вода със стайна температура на гладно. Аюрведа препоръчва да се налее вода в меден съд вечерта и да се изпие сутринта, преди измиването на зъбите. Така се алкализира организмът на Пита доша и се изкарват токсините. Освен това помага при киселини и рефлукс.
За добро храносмилане при Пита доша е подходящ чай от две зрънца карамфил, половин лъжичка семена от фенел и един кардамон. Всичко се смила и се вари 5 – 10 минути в гореща вода. Пие се един или два пъти дневно, след хранене. Тези, които имат възпаление и дразнене в гърлото от киселините, може да смучат зрънце карамфил, три пъти дневно. Освен това трябва да пият колкото може повече вода и да избягват кафе, алкохол, пържени храни, особено пържена риба.
Хората с Кафа доша се чувстват по-тежки, по-летаргични. Те трябва да избягват мазните, тежки храни и въглехидратите. Най-доброто лечение на храносмилателната им система е постенето и гладолечение само на топла вода. Достатъчно е един ден да пият само топла вода и да не се хранят до момента, в който се почувстват наистина гладни. Този момент обикновено настъпва следобяд. Но тогава може да хапнат само лека зеленчукова супа, без мазнина или сметана. За Кафа доша е полезно да се пие топла вода с джинджифил или парченца джинджифил със сол, преди хранене.
– Понеже хора с различни доши понякога страдат от едни и същи храносмилателни проблеми. Какво да предприемат тогава?
– Когато се уригвате, това е симптом за емоционален дисбаланс. Тогава е добре да релаксирате, да се успокоите. Затова е нужно да се въздейства на вагуса (вагусовия нерв). Такова въздействие настъпва при медитация и при определени дихателни техники.
При диария може да се приема половин чаена лъжичка нигела (черен кимион) и половин лъжичка олио, два пъти на ден. За същия проблем може да се пие кашичка от смачкан банан и една супена лъжица хуск, отново два пъти на ден.
Трите доши
Според Аюрведа всеки човек е уникално съчетание на петте елемента или енергии – земя, въздух, огън, вода и пространство. Във Вата доша доминират въздух и пространство, в Пита доша доминира огънят, а в Кафа доша доминират земя и вода. Доша означава изчистване. Дошата засяга не само формата на едно тяло, но и хранителните предпочитания и храносмилането, темперамента и емоциите на човека. Ние трябва да балансираме тези три енергии – Вата, Пита, Кафа, за да бъдем здрави.
Източник: zdrave.to