Отдавна се опитваме да преборим ракът. За някои типове успяваме, за други не. При всички положения по-добре е да се минимализира рискът от развитие на това заболяване.
Проучванията показват, че антиоксидантните съединения на черешите ефективно инхибират окисляването на телесните клетки, намаляват риска от възпаление и рак.
Консумацията на горския плодове е свързана със защита срещу рак на червата, гърдата, храносмилателните органи.
Черешите са богати на флавоноидни съединения, които им придават наситено червен цвят. Тези вещества действат като антиоксиданти – те устояват на разрушителния ефект на свободните радикали върху клетките, което провокира възпаление.
Един вид черешов флавоноид са антоцианините, които могат значително да намалят риска от рак на червата.
„Искате да избегнете проблеми с червата, яжте череши. Типът антоцианини, които предотвратяват развитието на колоректален рак, се намира от всички червени плодове най-много в черешите“, пише списание Cancer Letters.
Изданието публикува данни, получени от изследователи от университета в Мичиган (САЩ), които тестват способността на антоцианините да инхибират растежа на чревните туморни клетки при експерименти с мишки.
Учените открили, че тези съединения, подкрепени от другата съставка в черешите цианидин, могат да намалят риска от рак на дебелото черво.
Друго проучване, проведено от учени от Турската военномедицинска академия Гюлхан, показа, че екстрактът от череша има инхибиращ ефект върху клетките на рака на гърдата и може да спре разпространението им.
„И двете проучвания потвърждават силата на антиоксидантния, противовъзпалителен ефект на черешите.
Американският институт за изследвания на рака (AICR) заявява, че диетичните фибри също намаляват вероятността от колоректален рак. Освен това има доказателства, че консумацията на череши в комбинация с броколи, боб и спанак намалява риска от развитие на злокачествени тумори на устата, хранопровода, белите дробове, стомаха.
Антиоксидантните и противовъзпалителни вещества от череши не се ограничават само с антираковия потенциал, те също могат да намалят риска от различни хронични състояния – сърдечни заболявания, диабет, невродегенеративни разстройства.
Източник: zdrave.to