Анализите показват, че до една трета от възрастните страдат от безсъние и проблеми със съня поне веднъж в живота си. В резултат на липсата на сън възниква чувство на отпадналост и затруднения при извършване на ежедневните дейности.
Колко остарява мозъкът по време на нощ без сън?
Само една безсънна нощ може да накара мозъка да се почувства с години по-стар, според съвместно проучване на датски, швейцарски и германски изследователи от Forschungzentrum Jülich Center.
Наблюдавани са значителни промени в структурата на мозъка при субекти, които са били лишени от сън само за една нощ.
Безсънната нощ причинява изтощение, затруднява ежедневието и уврежда мозъка.
Изследване, публикувано в Journal of Neuroscience, показва, че само една нощ на лишаване от сън може да причини значителни промени в структурата на мозъка, правейки го да изглежда с една или две години по-стар.
В международно проучване екип от изследователи анализира данни от ядрено-магнитен резонанс на мозъка на 134 здрави участници в проучването на възраст от 19 до 39 години.
Изследователите излагали участниците на различни условия на сън в продължение на 5 нощи – от пълно лишаване от сън за 24 часа, частично лишаване от 3 часа без сън през нощта и хронично лишаване, което включва 5 будни часа през нощта.
Изследването включва контролна група от субекти, които спели по 8 часа през нощта. Участниците от всяка проучвателна група успели да спят поне една цяла нощ, тоест 8 часа подред.
Всяка сутрин се правело сканиране на мозъка, за да се изчисли видимата му възраст и резултатите показали, че групата от субекти с пълна депривация, нарушение на съня, има значителни промени в мозъчната структура и най-голямо увеличение на мозъчната възраст, която е една или две години по-възрастна.
Добрата новина е, че безсънната нощ може да бъде компенсирана
Въпреки това, както обясняват изследователите след проучването, добрата новина е, че това „стареене на мозъка“ може да бъде обърнато, ако човек може да компенсира загубените часове сън със сън.
Интересното е, че само след една нощ на здрав сън, възрастта на мозъка се връща към „старото“ си състояние и вече не се различава от първоначалните стойности на измерване.
„Накратко, ние доказахме, че при младите участници в проучването само острата и пълна загуба на сън променя морфологията на мозъка по начин, който го прави по-стар, и че всички промени са обратими, те могат да се върнат към стария начин и се коригират с допълнителен сън, който подобрява структурата на мозъка, той се възстановява“, заключават учените.
Източник: zdrave.to