Нарича се още “червено злато” – растение на богове, царе и герои (например в митовете на Древна Гърция Зевс е спал на легло от шафран).
За шафрана има текстове в древния египетски папирус на Еберс и в Старозаветната песен на Соломон.
Днес обаче не всеки знае как “червеното злато” може да промени вкуса на познатите ястия и да помогне в борбата с редица заболявания. Нека да разберем как правилно да използваме подправката, за която са създадени легенди.
Шафранът е известен от древни времена: гърците и римляните са го харесвали и като подправка, и като тамян, а от средата на 16 век растението започва да се използва често в китайската фармакология.
Шафрановата подправка е ярко жълта с червени нишки, със сладникава миризма и горчив пикантен вкус.
Полезни свойства
• В китайската и аюрведичната медицина шафранът често се използва като спазмолитик, стимулант на кръвообращението и метаболизма. Известно е, че шафрановият чай помага при атеросклероза, метеоризъм и някои чревни разстройства.
• От древни времена шафранът е известен като афродизиак. Помага и на жените при болезнени симптоми на ПМС, а на мъжете – при проблеми с преждевременната еякулация.
• В козметологията настойката от шафран се използва като средство за премахване на дразненето на сухата кожа, както и при плешивост. Между другото, Клеопатра и войниците на Александър Велики са харесвали много шафрановите бани.
• Известен е и като антидепресант. Използва се още като успокоително за деца: лекарите предписват шафран на бебета дори при кашлица и чревни колики. “Шафранът ще даде забавление и добра кръв” – тези думи се приписват на известния лекар от Средновековието Парацелз.
Противопоказания
На времето Парацелз извежда следното правило: “Всичко е отрова и всичко е лекарство; всичко зависи от дозата”. Това правило важи с пълна сила и за шафрана. Пет грама “червено злато” произвеждат опияняващ ефект върху тялото, а 12 грама дори могат да убият. Като подправка шафранът трябва да се използва пестеливо и напълно да се избягва по време на бременност. Трябва да внимават с него хипертоници и диабетици.
В кулинарията
Днес шафранът е една от любимите подправки на ориенталските и европейските готвачи. Добавя се към френска булябея, испанска паеля, марокански тажин и много други ястия. Някои готвачи съветват да се приготвя еликсир от шафран (намачкайте 2 ч.л. от подправката в хаванче с бучка захар или щипка едра сол, залейте с 90-100 мл топла вода и оставете да се запари). Използвайте го като дресинг – добавяйте към паеля, ориз, тесто и десерти.
3 пикантни рецепти
Енергизиращ чай
Поставете един голям обелен и ситно нарязан корен от джинджифил в тенджера, добавете вода, канела на вкус и оставете да заври. Намалете котлона, добавете 10-12 нишки шафран и оставете да къкри 5 минути. Извадете, охладете леко, добавете мед на вкус.
Кускус с шафран и кедрови ядки
Изсипете литър пилешки бульон в тенджера с дебело дъно, добавете 2 с.л. масло, 1/2 ч.л. шафран и сол на вкус. Оставете да заври и свалете от огъня. Внимателно добавете кускуса (350 грама), покрийте и оставете да престои 10 минути, докато течността се абсорбира и кускусът набъбне. Пасирайте с вилица, добавете още 1 с.л. масло, малко нарязан зелен лук и кедрови ядки. Подправете на вкус със сол и черен пипер.
Ориз с шафран
Накиснете 1,5 чаши ориз басмати в 3 чаши вода, добавете сол и оставете за 3-4 часа (в идеалния случай за една нощ). Изплакнете добре набъбналия ориз със студена вода, докато стане чист. Налейте 3 чаши вода в тенджерка и оставете да заври, добавете ориза и варете на тих огън 15-20 минути. Смесете 1 чаша пълномаслено кисело мляко с 3 жълтъка, добавете сместа към ориза и разбъркайте, добавете 2 с.л. шафран. Намажете форма за печене с масло, разстелете ориза и печете 30-45 минути.
Източник: zdrave.to