Избягвайте да се разболявате като следвате няколко стъпки „преди пътуване” и като използвате билкови тоници съобразно кръвната си група
Въпрос:Често се разболявам по време на пътуване. Лошо избрано време! Какво мога да направя? —Лоренцо Джей., Сан Антонио
Отговор: Не е забавно да се разболее човек когато е на почивка, както и когато е в командировка. Но това се случва доста често, просто защото сме изложени на твърде много микроби когато пътуваме—особено, ако летим със самолет. За щастие, има пет стъпки, които можете да предприемате винаги, за да подсилите имунната си система.
Тези стъпки, между другото са полезни за спазване и когато не пътуваме.
Спазвайте тези 5 съвета и няма да се разболявате докато пътувате
Стъпка 1: Направете следните две неща преди да тръгнете
Първо, положете всички усилия да си набавите достатъчно (дори повече) сън в седмицата или 10 дни преди пътуването. И второ, взимайте колкото се може повече витамин С без да стигате до разхлабване. Започнете с 500 мг преди лягане и добавяйте по още малко всяка вечер, за да достигнете максималното количество, което тялото ви може да понесе без да се разхлаби. Аз предпочитам формата на прах със забавено действие, разтворена във вода, която е по-ненатрапчива за стомаха.
Стъпка 2: Взимайте билки съобразно кръвната си група
Кръвна група A: Добрите стари ехинацея и хидрастис действат чудесно за хората с кръвна група А.
Кръвна група B: Ако това е вашата кръвна група, много ще ви помогне екстрактът от бъз (1 ч.л. по 3–4 пъти на ден през сезона на грипа), както и чай от лайка (облекчава стреса) и ферментирали храни.
Кръвна група AB: Според диетологът Питър Д’Адамо, автор на супер успешната книга „Хранете се правилно според кръвната си група” (Eat Right 4 Your Type), хората с кръвна група AB са най-уязвими на деградирането на клетките естествени убийци, които са ключови компоненти на имунната система. Нередовното хранене, ниският прием на зеленчуци, неадекватният прием на протеини, прекомерният прием на пшеница и хранене с високо съдържание на мазнини, всичките могат да допринесат за снижаването на броя на клетките убийци. Ако кръвната ви група е AB, погрижете се да избягвате токсични химикали и си набавете натурални продукти за лична употреба и за почистване на дома и офиса.
Кръвна група O: Най-полезните за имунитета ви тоници включват прах от лиственица (Larix decidua), астрагал и елеутеро (сибирски женшен).
Стъпка 3: Предпазвайте се от микробите с етерични масла
Мийте често ръцете си докато пътувате и се опитайте да не търкате която и да било част от лицето си. Избягвайте дезинфектанти за ръце, съдържащи спирт (много изсушават кожата), както и триклозан. Вместо това избирайте дезинфектанти направени с етерични масла като мащерка, риган, тамян (Boswellia serrata) или чаено дърво, понеже те всичките съдържат ефикасни антимикробни съединения. Още една полза е че всички те ухаят прекрасно (за разлика от продуктите, съдържащи спирт) и нямат никакви нежелани странични ефекти. Можете дори да си правите собствена смес. Просто не пропускайте да я сипете в бутилчица с пулверизатор за пътуването.
Стъпка 4: Постарайте се да имате редовни изхождания
Запекът е много чест по време на пътуване със самолет, а това е изключително обезводняващо за тялото. Най-добре е да не спирате да пиете непрестанно вода на глътки по цял ден, вместо да изгълтвате наведнъж цяла бутилка, защото това ще раздразни пикочния ви мехур. Понякога добавянето на електролити или щипка различни видове сол (келтска, хималайска) във водата ще задържа водата по-дълго в клетките ви. При упорит запек опитайте сена или на капсули или като чай. Винаги пътувам със пакетчета слабителен чай, но знайте, че те са много силни. Не запарвайте повече от 10 минути.
Понякога стомахът може да се разхлаби, ако сте изложени на вирус, обикновено във въздуха, и тялото се опитва да се освободи от него много бързо. Оставете разстроения си стомах да си свърши работата в продължение на 24–48 часа. Не се обезводнявайте. Приемайте електролити. Ако запецнете в тоалетната повече от ден-два, можете да опитате любимия ми стомашночревен лек, берберин. Този естествено жълт пигмент се съдържа в билката хидрастис (Hydrastis canadensis), орегонското грозде и мечото грозде. Тинктурата или капките обикновено се усвояват по-добре от капсулите, но са по-неудобни при пътуване.
Стъпка 5: Използвайте ензими & билки за храносмилателни проблеми
Като се наслаждавате на тежки храни и напитки по време на почивка, може да ви стане тежко, да изпитате подуване на стомаха или махмурлук. В този случай трябва да пиете храносмилателни ензими (микс от протеаза, амилаза и липаза) или билкова формула за облекчаване на храносмилането. Аз харесвам китайска формула, наречена Jia Wei Kang Ning Wan. „Уан” означава хапче или таблетка. Можете да използвате и храносмилателни горчивки понякога, наричани шведска горчивка, които обичайно съдържат облекчаващи храносмилането билки като тинтява, анасон, джинджифил и/или кимион. Ако знаете, че ще имате разнообразно хранене, което ще съдържа повече мазнини или захар от обикновено, направете си услуга и взимайте храносмилателни ензими или облекчаваща храносмилането билкова формула преди хранене. И двата лека ще стимулират процеса ви на храносмилане и ще подсигурят лекото преминаване и изхвърляне на храната от тялото.
Пригответе си багажа по-рано
Вярвате или не, ако заделите малко време предварително, за да си приберете багажа, това ще ви помогне да сте добре през цялото време докато пътувате. Когато сте готови, това спомага за снижаването на стреса и по този начин защитава имунната ви система за да ви предпазва тя от непознати микроби и екзотична храна.
Започнете с решението кои обувки ще вземете, понеже те заемат доста място. След това се опитайте да вземете възможно най-малко багаж, така че той да е максимално лек. Направете си план какво ще носите през всеки ден от ваканцията. Пригответе си дрехи, които могат да се съчетават лесно в много варианти. А ако пътувате от студено и влажно място до слънчева и топла локация, непременно оставете достатъчно място в багажа си за да поберете палтото и по-зимните си обувки, необходими ви за връщането.
от Емили А. Кейн, диетолог