Прополисът, или още пчелен клей, е сред най-предпочитаните природни лекарства, тъй като няма странични ефекти и не застрашава здравето на човек. Как да се лекувате с прополис и какво трябва да знаете за него?
Какво представлява прополисът?
Прополисът е вещество, което се образува от комбинацията на смола, восък и прашец, които пчелите разлагат и преобразуват с помощта на ензими от храносмилателната им система. Пчелите използват пчелния клей като природен дезинфектант в кошерите си, като покриват с него стените им. Ето защо един от начините за извличане на ппрополис е изтъргването му от пчелната решетка.
Прополисът е мек и лепкав на пипане, с жълт до зелен цвят, който с времето потъмнява. Има приятен аромат, а на вкус е леко лютив. Пчелният клей е богат на полезни съставки – витамини, минерали, желязо, манган, мед, цинк, антиоксиданти, етерични масла и флавоноиди.
Лечението с прополис е част от метода апитерапия – лечение с пчелни продукти.
Какво лекува пчелният клей?
Прополисът е известен с антибактериалния си ефект и противовирусното си действие, затова често се използва при лечение на грип, простуда, настинка, болно гърло, проблеми със сливиците. Пчелният клей подсилва имунната система и я предпазва от сезонните вируси. Освен това сваля нивото на холестерола и укрепва капилярните стени.
Препоръчва се също при изгаряния и порезни рани – прополисът облекчава болката и помага за бързото им зарастване. Има и дезинфекциращо действие. Със същия успех лекува кожни екземи, херпес, рани в устната кухина. Установено е също, че пчелният клей забавя развитието на туморни клетки, а в Япония го използват и срещу облъчване с йонизиращи лъчения.
Друга положителна страна на прополиса, е че може да го приемате едновременно с антибиотици. Специалисти твърдят, че пчелният клей има способността да подсилва ефекта на другите лекарства, като по този начин спомага за по-бързото оздравяване на организма.
Един от най-разпространените методи за лечение с прополис е клеевата тинктура – пчелният клей се нарязва на малки парчета, залива се със спирт и се държи на тъмно и хладно в продължение на няколко дни. След това се филтрира и се прибира в домашната аптечка. От остатъците прополис пък се приготвя прополисова вода, с която може да си правите гаргара.
Остатъците се заливат с вода, течността се прецежда и се загрява на водна баня. После се филтрира и след като престои не повече от час, лекарството е годно за употреба. За разлика от клеевата тинктура, прополисовата вода е нетрайна. Освен изброените методи, прополис може да използвате и под формата на мехлем или като дъвка.
Лекарите също препоръчват приемането на прополис, тъй като веществото няма странични ефекти и не е токсично. Има обаче хора, които са алергични към него, затова преди да се възползвате от лечебните му свойства, проверете дали не сте един от тях. За целта сложете малко екстракт от прополис върху кожата и вижте дали мястото няма да се зачерви.
Лечение с прополис – рецепти:
При ангина мажете 2-3 пъти дневно гърлото с клеева тинктура или си правете гаргара с прополисова вода.
За приготвянето на прополисов мехлем трябва да загреете на водна баня 5г пчелен клей, прибавят се 10г ланолин и към края 80г вазелин. Мехлемът не трябва да се държи на слънце! Подходящ е за лечение на херпес.