Два са основните и най-разпространени вида орехи в света Персийски и черен орех. Родината на Персийския орех е Иран, а черния произлиза от Северна Америка. Учените са доказали, че и двата вида орехи са едни от най-здравословните ядки. Освен че притежават всички хранителни елементи за здравословна диета, орехите съдържат високи нива на защитни антиоксиданти, които се противопоставят на влиянието на вредните свободни радикали.
Орехите съдържат 15% белтъчини, което ги прави много полезна храна за активно спортуващите
Но като с всеки вид ядки не трябва да се прекалява с консумацията им, тъй като процентното количество на мазнините е относително високо 67%, което ги прави изключително калорична храна. Според проучванията редовната консумация на ядки понижава риска от сърдечни заболявания, някои видове рак и диабет тип 2. Това е така, защото орехите се отличават с нисък гликемичен индекс. Този индекс показва скоростта, с която извличаната от храната захар попада в кръвта. Продуктите с нисък гликемичен индекс осигуряват забавено повишаване и понижаване на кръвната захар.
Омега-3 мастните киселини в орехите са важни за предпазването на костите от счупване и травми
Мастните киселини имат уникални свойства да укрепват здравето на костите и да понижават риска от фрактури. Орехитe са важен източник на антиоксиданти, фибри, протеини, витамини и минерали. В 100 гр. орехи се съдържат 163% от дневната доза манган, необходима за организма. Минералът има важна роля за обмяната на веществата в организма, допринася за здрави кости, кожа и др.
Oрехите могат да се използват в различни рецепти:
– за добавяне към смутита;
– за приготвяне на здравословно мюсли;
– за влагане в различни ястия и десерти;
– чрез студено пресоване се извлича изключително полезно орехово олио.
Според ново проучване консумацията на богатите на антиоксиданти орехи, може да намали риска от диабет тип 2 почти наполовина.
В изследването са участвали над повече от 34 000 възрастни между 18 и 85 години. Получените резултати показват, че удвояването на консумацията на орехи може да намали разпространението на диабет тип 2 с 47%. Хората, които са консумирали повече орехи са показали по-нисък риск от диабет тип 2 в сравнение с неконсумиращите. Това е независимо от техния пол, възраст, образование, раса, индекс на телесна маса и физическа активност.
Орехите са богати на фибри, витамини от В-група, антиоксиданти като витамин Е, белтъчини, мазнини, железни, магнезиеви и други минерални соли, както и цяла гама от микроелементи.Освен за предотвратяване на рисковете от сърдечни заболявания и диабет тип 2, намаляват риска и от развитието на мозъчни заболявания и рак.
Ядките са богати на антиоксиданти и противовъзпалителни вещества, които помагат в борбата срещу онкологични заболявания. Учени от Американската асоциация са стигнали до заключението, че са от особена полза при превенция за рак на гърдата – най-разпространеният вид рак сред жените.
Учените препоръчват да се консумира по 7 сурови ядки на ден, защото топлинната обработка отнема от качествата на антиоксидантите в ядките.