Как да си направим лечебна тинктура – в последните години се отделят хиляди левове всяка година за билкови продукти от всякакъв вид. От лавандулови солени скрабове за баня до ментови спрейове против бълхи за нашите домашни любимци. Тези покупки подкрепят глобалния пазар за билкови добавки и лекарства на стойност 100 милиарда щатски долара.
Но по-голямата част от тези продукти – или поне близки до тях – могат да бъдат направени у дома от растения, отглеждани във вашата собствена градина, или събрани от близката гора. А както знаем, България е една от най-богатите страни в света по видове лечебни билки!
Събирането на билки за чай е най-простият начин да се използват лечебните растения. Но за по-мощни лекарства имаме нужда от билкови екстракти (обикновено наричани тинктури), които са по-добрият избор. Освен билките, имаме нужда от буркан, мерителна кана и алкохолна напитка – най-често се ползва ракия или водка.
Чрез заливането на билките с вряща вода ще извлечете някои от лечебните съединения и съставки. Но за да получите всички ползи от билките, се нуждаете от по-мощен разтворител – а именно алкохол. Алкохолът също така запазва лечебните ползи от билките за 5 или повече години!
Преди да започнете да мислите, че ще се почувствате по-добре след приема на тинктури само заради алкохолното съдържание, а не заради лечебното действие на билките, осъзнайте, че типичната доза тинктура е еквивалентна на приблизително една стотна от една доза алкохол. Никой не се напива от използването на тинктури, но те са изпитан от времето начин да се предпазите от настинка и грипни състояния и са ефективни при лечението на различни други заболявания.
Може да спестите доста пари, ако правите свои собствени билкови тинктури!
Забележка: Някои билки могат да причинят нежелани реакции, особено в по-големи дози. Никога не използвайте билки, с които не сте запознати, без първо да се консултирате с квалифициран билкар или медицински специалист. Деца, бременни и кърмещи жени и лица, приемащи лекарства, отпускани по лекарско предписание, трябва да се консултират със здравен специалист, преди да приемат някакъв билков продукт.
11 от най-често използваните лечебни билки против настинка и грип – как да си направим лечебна тинктура
- Бъзак (Sambucus ebulus) – среща се навсякъде в България. Използват се добре узрелите плодове.
- Ехинацея (Echinacea pupurea) – това растение е родом от Централна и Северна Америка и обикновено се засажда в цветните градини. Може да се отглежда и в България. Използват се само корените.
- Хрян (Armoracia rusticana) – често срещано градинско растение, използвано като пикантна подправка. Използват се само корените.
- Дива мента (Mentha) – в България има 9 вида мента. Разпространена е навсякъде. Използва се надземната част – стъбло и листа.
- Зелени орехчета – зелените орехчета се събират обикновено през месец Юни (от средата на Май до края на Юни). Събираме ги, когато достигнат 2-3 см и са все още меки и млечни.
- Салвия (Salvia) – често срещано градинско растение, използвано като кулинарна билка. Използваме пресните листа в горната част на растението.
- Бял равнец (Achillea millefolium) – среща се често в природата и често се отглежда като градинско растение. Използваме листата и прясно отворените цветове.
- Невен (Calendula) – често срещано растение, което се отглежда в градините. Цъфти от началото на юни до падането на първите снегове. Използваме всички надземни части на растението.
- Глог (Crataegus monogyna) – изключително полезна билка, която можем да използваме като цвят, плод, листа или корени. Как да се лекуваме с глог – ползи, рецепти и съвети
- Коприва (Urtica) – среща се навсякъде в България. Използват се най-вече младите листа.
- Жълт кантарион (Hypericum perforatum) – известна е още с името „Христова кръв“, тази билка е разпространена навсякъде в България и е една от най-добрите билки въобще. Използваме всички надземни части на растението.
От какво да правим тинктури (и от какво не)
Следващият път, когато сте в магазин за натурални храни или в друго подобно място с голям избор от тинктури, разгледайте имената на рафта. Може да се шокирате колко много имена идват от растения, които можете да намерите във вашия регион. Глухарче, лапад, коприва, врабчови чревца и живовляк са само някои от често срещаните растения, които се използват за тинктури.
Във вашата градина може да имате мента, мащерка, артишок, лют червен пипер, оман, чесън, малинови листа и розмарин, които също са често срещани. Обичайните цъфтящи растения за тинктури включват ехинацея, бял равнец, бергамот, пасифлора и червена детелина.
Много често срещани храсти и дървета също дават лечебни продукти, като гинко билоба, бяла върба, витекс, глог и орех. Ако се впуснете в природата и планината, може да имате огромен достъп до всевъзможни билки и лечебни растения.
Макар да е вълнуващо да осъзнаете колко лечебни растения има в България, има няколко много важни неща, които трябва да имате предвид, преди да започнете да събирате билки.
Важни неща за събирането на билки
- Берете само растения, които можете да идентифицирате на 100%. Многобройни растения, които често се срещат в дворовете, парковете и природните зони, са смъртоносни или ще причинят голям дискомфорт, ако бъдат погълнати под формата на тинктура. Най-добре се обърнете към по-вещи и разбиращи хора, ако сте начинаещ.
- Само определени части от всяко растение са подходящи за медицинска употреба. Понякога може да се използва цялото растение, но в повечето случаи се препоръчва за употреба една част от растението – коренът, листата, цветът или кората. В някои случаи използването на грешната част може да има сериозни последици. (Например, плодовете тис са годни за консумация, но останалата част от растението е смъртоносно токсична, включително малките семена вътре в зрънцето).
- Никога не събирайте растения, ако имате някакви основания да смятате, че са могли да бъдат изложени на пестициди или хербициди (най-често в полските райони, където има интензивно земеделие).
- Най-безопасните места за събиране на лечебни растения са от собствената ви градина или от местата, които са далеч от всякаква цивилизация.
Също така е важно да се отбележи, че декоративните сортове лечебни растения, открити в повечето разсадници, може да нямат същата концентрация на лечебни съединения като техните диви роднини.
Белият равнец например, е отглеждан в много цветни сортове, но най-добре е да ги избягвате и да се придържате към обикновения бял равнец за медицински цели. Ако не можете да намерите растенията, от които искате да правите тинктури, винаги можете да закупите сухи билки на едро от магазин за био храни, билков магазин или онлайн доставчик.
Как да си направим лечебна тинктура
Идентифицирането на подходящ източник на растителен материал понякога е малко сложно, но пък за сметка на това правенето на тинктура е лесно. Съотношението между алкохол и билки варира в зависимост от това дали използвате пресни билки или сушени билки. Използвайте само и единствено качествен алкохол за най-добри резултати!
1. Нарежете билките на парчета с размер около 1 см, даже и по-малки. За корени и кори е най-добре да накъсате материала възможно най-фино. Освен корените, които са напластени с пръст, няма нужда да почиствате билките, защото само ще измиете ароматните масла.
2. Претеглете билките. Умножете теглото на билките (в грамове) по 2, ако използвате пресни билки, или по 5, ако използвате сушени билки. Добавете това количество алкохол в буркан и след това добавете билките. Нарязаните билки трябва да бъдат изцяло покрити с алкохол.
3. Завинтете капачката на буркана и го разклатете енергично за няколко секунди. Оставете готовия буркан на хладно и тъмно място за поне две седмици. Опитайте се да разклащате буркана веднъж на ден.
4. Отворете буркана и изсипете тинктурата през тензух или марля в друг стъклен съд, за да прецедите билките.
5. Съхранявайте готовата тинктура в шишенца от кафяво стъкло (тъмно стъкло с кехлибарен цвят). Така UV лъчите няма да влошат качеството на продукта с течение на времето.
6. Етикирайте бурканите с името на билката и датата на производство.
Как да приемаме готовата билкова тинктура?
15 до 30 капки, приемани 3 пъти на ден, са типичната доза, но винаги е най-добре да се консултирате със специалист. Тук може да видите един полезен линк за билките!
Събирайте си от ценните билки, когато му дойде времето и си правете лечебни тинктури. Така ще бъдете много по-здрави и няма да ви се налага да ходите често до аптеката. Бъдете здрави!
Ако намирате статията за полезна, молим да я споделите! Така ни помагате да се развиваме и да публикуваме все повече полезни материали за народната медицина!