Котешкият нокът – Uncaria tomentosa е общоукрепващо и противовъзпалително лечебно растение, произхождащо от тропическите райони на Южна и Централна Америка.
Ползите от котешкия нокът са много – растението има антивирусно и диуретично действие, регулира хормоналния баланс и се използва за намаляване на кръвното налягане, холестерола и стреса.
То е вид тропическа лоза, която може да нарасне до 30 метра височина. Името на растението идва от кукообразните шипове, които наподобяват ноктите на котка и се появяват на стъблата, под клонките.
Противовъзпалително действие
Много от приложенията на котешкия нокът се състоят в свойството на билката да намалява възпалението, което е потвърдено от проучване, публикувано в Journal of ethnopharmacology.
Според това изследване котешкият нокът съдържа съединения с ефективно антиоксидантно действие, но може би най-забележителното е, че той има ефекта значително да инхибира производството на TNF алфа – молекула, която насърчава възпалението в тъканите.
Това свойство е показано в случаи на остеоартрит – най-често срещаното ставно заболяване.
Остеоартритът причинява болка, подуване и скованост.
Според проучване, проведено с участието на 45 души, приемът на 100 mg котешки нокът на ден в продължение на 4 седмици е в състояние да намали интензивността на болката по време на физическа активност.
Не са наблюдавани странични ефекти.
Стимулиране на имунитета
Други малки изследвания, публикувани в Phytomedicine, са показали, че хората, които приемат 700 mg екстракт от котешки нокти дневно в продължение на 2 месеца, са имали увеличение на броя на имунните клетки.
Това действие може да се дължи на съдържанието му на алкалоидни вещества като изоптероподин и тероподин.
Противовъзпалителният ефект на котешкия нокът може да служи не само за намаляване на болките в ставите, но и за намаляване на възпалението в мозъка и предотвратяване на влошаване на интелектуалните способности.
Авторите на това проучване, проведено в лабораторни условия, посочват, че котешкият нокът може да съдържа фитохимикали, които биха могли да подобрят активността на паметта, да поправят увреждането на генетичния материал и да осигурят неврозащита по време на процеса на стареене.
В този случай активните съставки са проантоцианидини, полифеноли, тритерпени и растителни стероли – бета ситостерол, стигмастерол, кампестерол, които имат антиоксидантни, антимикробни и противовъзпалителни свойства.
Как да приемаме котешки нокът?
Най-лесният начин за приготвяне на котешки нокът е запарката, която се прави с 10 г изсушена кора от растението в чаша вода.
Може да се приема и стандартизиран екстракт.
Обичайната доза е една капсула от 20 mg, три пъти дневно, в продължение на 10 дни и една капсула на ден след това.
Не се препоръчва следните групи хора да приемат котешки нокът без лекарско предписание и наблюдение:
- Бременни или кърмещи жени;
- Пациенти с определени медицински състояния, като кръвоизливи, бъбречни или ракови заболявания;
- Пациенти, на които скоро ще се извършва хирургична интервенция;
- При прием на лекарства за кръвно налягане, холестерол, рак и съсирване на кръвта.
Източник: puls.bg