Оризът е популярна зърнена култура и източник на витамини. Какви са ползите и вредите за здравето от ориза за мъжете и жените? В каква форма е безопасно да се използва? И как да изберем и колко да съхраняваме ориза?
Високото съдържание на калий е полезно за сърдечно-съдовата система, при редовна консумация продуктът може да нормализира кръвното налягане и да укрепи кръвоносните съдове.
Зърната има обгръщащ ефект върху чревните стени, подобряват храносмилането, помагат за извеждането на токсините и соли от тялото, съдържат антиоксиданти, които поддържат тялото младо.
Дивият ориз е богат на фолиева киселина, витамини и минерали, така че има положителен ефект върху състоянието на костите и мускулите.
При прекомерна консумация на ориз може да се появи запек и газове. Не може да се яде при определени заболявания на стомаха и червата, наранявания на лигавицата.
Също така продуктът е противопоказан при диабет поради въглехидратите, които могат да провокират колебания в нивата на кръвната захар. Има проучвания, които показват, че оризът повишава риска от развитие на това заболяване.
Висококачественият ориз може да бъде идентифициран по външния му вид – зърната на такъв продукт са с еднакъв размер и форма.
Обвивката трябва да е без наранявания, следи от ларви на насекоми и други миризми. Трябва да обърнете внимание и на датата на производство, тъй като колкото по-млада е зърнената култура, толкова по-полезни свойства има.
Обикновено срокът на годност на ориза варира от 12 до 18 месеца, но това зависи от сорта и метода на обработка. Зърнените храни се съхраняват най-добре на сухо, добре проветриво и хладно място в херметически затворен контейнер, далеч от слънчева светлина.
Източник: zdrave.to