Още от ранна пролет градински клубове и общински организации в САЩ се надпреварват да правят изложения на цветя. За любителите на цветята трябва да споменем най-старото, най-голямото и може би най-хубавото сред тях – Филаделфийското изложение на цветя, което се провежда още от такова двайсетте години на деветнадесети век през първата цяла седмица на март.
Но това изложение винаги е фокусирано върху силно култивирани декоративни растения и цветя и в него не се поставя никакъв акцент върху лечебните растения (повечето от които са цъфтящи билки), нито пък върху ядивни растения заради полезните хранителни вещества, които те носят в себе си.
Съвременната наука сочи редица видове цветя, които са както красиви, така и ядивни а също и много полезни за здравето. Сега ще разгледаме любимите ми шест такива цветя…
Подобрете здравето си с тези шест цветя
1. Лайка
Това е цъфтяща билка, която от векове се използва в готвенето и като лечебно растение. Цветчетата й наподобяват дребни маргаритки и придават леко сладък, мускусен вкус на храните.
Лечебни употреби: Лайката има противовъзпалителни, антиоксидантни и леко стягащи (кръвоспиращи) свойства. Има научни—и традиционни—доказателства, че тя снижава възпалението и инфекциите по кожата, мукусните мембрани, устата и дихателния тракт. Тя се използва също така при стомашно-чревни проблеми като диария, газове, лошо храносмилане и гадене.
Изследвания доказват, че чаят от лайка снижава безспокойството и улеснява заспиването. Изпитано, моята майка често ми правеше такъв чай преди лягане.
Начин на консумиране: Можете да добавяте свежи цветчета лайка в смутита и в плодови салати. Или пък да сушите цветовете и да ги използвате в настойки, сиропи печива и чайове.
2. Хризантема
Хризантемите обикновено цъфтят в края на лятото и през есента с големи цветове, съставени от множество венчелистчета и в разнообразни цветове. Вкусът на различните растения е различен—като се започне от сладък, до лютив и доста силен. Ето защо ви препоръчвам първо да опитвате цветовете преди да ги добавяте в ястия или да си правите чай от тях, за да сте сигурни, че вкусът им ви допада.
Лечебни употреби: Хризантемата има силни лечебни свойства. Тя се използва от векове в Китай и Япония за лечение на дихателни проблеми, високо кръвно налягане, хипертироидизъм и тревожност. Изследвания днес показват, че цветовете на хризантемата имат силни антиоксидантни и противовъзпалителни свойства и че те дори помогат в битката с остеопорозата.
Начин на консумиране: Цветовете с по-светъл цвят като белите и жълтите се използват за направата на чай. За да си приготвим чай от хризантема трябва да премахнем горчивата основа на цвета и да използваме само венчелистчетата (пресни или сушени).
Освен това, младите листа и стволове от сорта Гарланд на хризантемите познати също като shingiku в Япония често се използват в стър-фрай ястия и за подправяне на салати.
3. Глухарче
Името на глухарчето в английски идва от френското dent de lion, или „лъвски зъб” заради назъбените краища на листата и това растение наистина е цвете—а не бурен. Ярките и красиви цветове е най-добре да оставите да красят градината ви—и да привличат опрашващи цветята насекоми.
Можете да ядете всички части на глухарчето. Цветовете му са сладки и хрупкави, а листата са леко лютички точно като тези на неговата братовчедка, руколата.
Лечебни употреби: Глухарчетата са заредени с витамините A, B, и C—както и с рядко срещаната естествена форма на витамин K. Те съдържат също калций, мед, желязо, манган, магнезий, фосфор и калий.
Глухарчетата от древни времена се използват за здравето на храносмилателния тракт, черния дроб и бъбреците. Скорошни изследвания разкриват, че глухарчетата препятстват ангиогенезата, процесът в тялото, който позволява на раковите тумори да оцеляват в него и да растат Освен това, глухарчетата подобряват здравето на сърцето като снижават риска от атеросклероза, снижават холестерола и се борят със затлъстяването.
Начин на консумиране: Можете да ядете цветовете и листата на глухарчетата сурови в салати. Или можете да задушавате листата в малко зехтин и да ги добавяте в печени ястия, яхнии или във всяко ястие, което се нуждае от здравословна зеленина. Можете също така да си приготвяте вкусен чай от глухарче, вино от глухарче, както и желе от цветовете растението.
4. Хибискус
Хибискусът принадлежи към семейството на розите и традиционно се нарича китайска роза. Съществуват стотици сортове хибискус в тропическите и субтропическите региони в целия свят. А някои издръжливи сортове растат дори и в по-студените северни райони.
Цветовете на хибискуса са големи и красиви и обагрени в множество цветове. Венчелистчетата са твърди с гъвкава месеста текстура и лек приятен вкус. Така че, ако имате цъфтящи хибискуси в дома или градината си, често можете да похапвате от тях.
Лечебни употреби: Хибискусът предоставя невероятно много ползи за здравето. Изследвания показват, че хибискусът е мощен антиоксидант, който снижава кръвното налягане, бори се с рака на гърдата, снижава затлъстяването, предпазва от камъни в бъбреците, облекчава инфекциите на уринарния тракт и дори удължава живота.
Начин на консумиране: Цветовете могат да се ядат сурови, направо откъснати от растението и често се използват в горещ или студен чай, салати, лютеници или желета. Чаят е с удивително червен на цвят и със силен и остър, леко горчив вкус.
5. Роза
Розата е класическо декоративно растение с повече от 150 ядивни сорта. Но не всички рози имат еднакъв вкус. Добре е да знаем, че можем лесно да изберем кои рози да ядем: Ако розата има приятен и сладък мирис, тя вероятно е и вкусна.
Лечебни употреби: Множество изследвания показват, че розите имат антиоксидантни, противовъзпалителни и антибактериални свойства.
Така че не е изненада, че изследователите откриха, че розите спомагат за препятстване появата на диабет тип 2, регулират кръвното налягане, стимулират растежа на мозъчните клетки и дори действат като средство за потискане на кашлицата. Други изследвания разкриват, че розите водят до релаксация и снижават стреса.
Начин на консумиране: Пресните венчелистчета на розите можете да ядете сурови, с пресни плодове или в зелени салати, както и сушени в мюслите или смесени с други билки. Или можете да ги счуквате и добавяте в напитки, на които те да придадат вкус на роза като чай, както и в сладка и желета. Нарязани, венчелистчетата на розите можете да използвате за овкусяване на масло или зехтин за по-приятен и пикантен вкус.
6. Цветовете на тиквата
Тук включваме цветовете на основни хранителни растения като царевицата, зеления фасул и различните видове тиква.
Различните видове тиква са много вкусни—същото се отнася и за цветовете на тези растения. Едни от най-популярните цветове са тези на тиквичките, ярко жълти, издължени и с формата на камбанка. Тези цветове имат деликатен, подобен на тиква вкус и нежна, кадифена текстура.
Лечебни употреби: Жълтият и оранжев цвят на тиквата (и на нейните цветове) се дължи на високото им съдържание на каротеноиди, които действат като антиоксиданти и прекурсори на витамин А. Макар че има малко изследвания за самите цветове на тиквите, други изследвания показват, че тиквичките са богати на витамин А, витамин С, манган, калий и магнезий.
Има доказателства, също така, че тиквичките предоставят и противоракови ползи. И че са заредени с разтворими и неразтворими фибри, а това помага на храносмилането, поддържа здравето на стомаха и червата, и контролира кръвната захар.
Начин на консумиране: Цветовете на тиквата могат да се ядат сурови или нарязани в свежи зелени салати. Те могат и да се пържат в тесто за палачинки или да се пълнят с овкусени с билки сирена и да се запичат докато станат хрупкави.
И така, ето ви шест вкусни и здравословни ядивни цъфтящи растения, които да отглеждате в градината си—и които да използвате в храната си! Трябва да отбележим, че френските домакини винаги имат захаросани цветове в купа на масата за хранене за украса и за похапване. Така че и вие превърнете тези цветове в притегателна сила на масата—и в храната си.
от Д-р Майк Микоци