Напоследък все повече се говори за адаптогенните билки и за ключовата им роля срещу стреса, умората и възпаленията – трите „бича“ за здравето на съвременния човек. По думите на д-р Франк Липман, гуру на функционалната медицина, те са „чудо на природата, способно да тонизира тялото и да го върне обратно в състояние на хомеостаза“.
Според официалната формулировка адаптогените са група вещества с растителен произход, които балансират реакцията на организма при стрес, снижават негативните ефекти от него и помагат за възстановяването и периода след него. Т.е. – те се включват в действие само, когато е необходимо, при това без да вредят.
Пионер в разработването на концепцията за адаптогените е руският фармаколог Алексей Лазарев, който през 1946 г. работи по създаването на съдоразширяващ агент във Франция. В началото на Студената война разработките му се възприемат с особен интерес от СССР и страните от Източния блок и резултатите не закъсняват: по време на летните Олимпийски игри в Хелзинки през 1952 година съветските спортисти показват забележителни резултати и вземат само с 5 медала по-малко от американците. По-късно колегите на Лазарев – И. Брекман и В. Дардимов дават и официалната дефиниция за това, кога една билка може да се нарича адаптоген:
- Тя трябва да не е токсична за реципиента и физиологичните му нужди.
- Да повишава нивото на резистентност срещу физични, химични и биологични фактори.
- Да има нормализиращ ефект върху организма, независимо от измененията във физиологичните норми, наложени от стресора.
В какви случаи помагат
Най-сериозна полза от адаптогените извличат спортистите и хората с тежки и стресиращи професии. Те обаче могат да повлияят благотворно и при различни състояния/заболявания, като: бърнаут ефект, депресия, нарушение на съня, проблеми с имунитета, рак, алергии.
И въпреки, че ползата от адаптогените тепърва се утвърждава в модерните западни общества, тези билки се използват в аюрведичната и традиционна китайска медицина от векове. Сред тях особено място заемат ашваганда, златен корен (родиола) и свещен босилек, чиито качества се потвърждават в много клинични изследвания.
- Ашваганда
Билката Ашваганда (Withania somnifera) е „перла в короната“ на Аюрведа, позната е от хилядолетия, а нейна родина са Индия и Непал. В момента тя заслужено носи славата на една от най-ефективните адаптогенни билки в света. Притежава широко поле на действие, а ползите й се свързват с понижаване нивата на кортизол, намаляване на стреса и безпокойството, нормализиране на нарушенията на съня, причинени от стрес, поддържане на добър имунитет, нормализиране нивата на кръвната захар, подобряване на паметта и мозъчната функция, стимулиране на либидото.
Ашваганда все по-често присъства в протоколите за лечение на съвременната медицина, а ползите й срещу стреса се доказват в много изследвания. Така например по време на 60 дневно проучване били формирани две групи с участници, изпитващи средни нива на стрес. На мъжете и жените от първата група всеки ден били давани по 300 гр. екстракт от ашваганда, докато втората приемала плацебо. Според резултатите, групата, приемаща ашваганда, показала значително подобрение в устойчивостта към стрес, както и цялостно подобрение на качеството на живот.(Източник: Yin H et al. Am J Chin Med. 2013;41(5):1043-51)
Второ интересно проучване от 2014 г. потвърждава използването на ашваганда в посока подобряване на когнитивното здраве. По време на двойно сляпо, плацебо контролирано, рандомизирано изследване, използващо екстракт от ашваганда, билката показала своите силни ползи за подобряването на когнитивната и психомоторната функция. Проучването включвало здрави мъже, които получавали плацебо или екстракт от ашваганда два пъти дневно за период от само 14 дни.(Източник: Pingali U et al. Pharmacognosy Res. 2014;6(1):12–18.)
- Златен корен/Родиола
Златен корен (Rhodiola rosea), познат още като родиола, е студенолюбиво растение, което расте в районите на Арктика, планинските части на Централна Азия, Алпите, Скандинавския полуостров и Исландия. Жителите на тези райони традиционно го използват като средство за повишаване на издръжливостта в суровите природни условия, а неслучайно агентите на КГБ са приемали екстракта за стимулиране на физическия и умствения си капацитет. В многобройни изследвания е потвърдено, че този силен адптоген действа върху клетките на невроглията в нервната система, инхибира ензимите на моноаминооксидазата като изпълнява функцията на антидепресант. Други негови ползи за здравето се свързват с повлияване при състояние на астения, следствие на продължително физическо или умствено натоварване, възстановяване на силите след прекарани заболявания, сърдечно-съдови проблеми, депресия. Екстрактът от родиола понижава кортизола и стимулира биосинтезата на хормоните епинефрин и норепинефрин, които отговарят за усещането за щастие.
По време на 4-седмично проучване подложени на силен стрес мъже и жени получавали по 200 мг екстракт от златен корен два пъти дневно.( Edwards D et al. Phytother Res. 2012 Aug;26(8):1220-5.) След края на периода резултатите били отчетени по 7-степенна многоизмерна скала за оценяване на ефектите от стрес и умора. Подобрения били показани във всички аспекти на скалата. Ключов извод от това проучване е, че било констатирано подобрение само три дни след прием на екстракт от родиола. В друго 12-седмично проучване участници с изразена форма на умора и ефект на бърнаут получавали по 400 mg родиола или плацебо.( Kasper S et al. Neuropsychiatric Disease and Treatment. 2017;13:889-898.) Подобно на предишното проучване участниците почувствали подобрение в рамките на една седмица, а след края на 12-те седмици симптомите на нервно напрежение и умора изчезнали.
- Свещен босилек
Свещен босилек (Ocimum sanctum) се използва в Индия от хилядолетия. Известен е още като тулси или „течна йога“, тъй като има силни антистресови свойства, водещи до чувство на релаксация и спокойствие. Това се дължи на богатството от стотици фотохимикали в състава на билката, изолирани от листата на растението.
Тулси действа като отличен адаптоген, като помага на организма да се справи с различни физически, емоционални, инфекциозни и химически атаки. Сред действията му са: повишаване на издръжливостта, тонизиране на нервната система, изостряне на паметта, подпомагане на храносмилането, изхвърляне на слуз от бронхите, срещу язва, за регулиране на холестерола, забавяне процесите на стареене и др.
Качествата на билката са потвърдени по време на 60-дневно клинично изследване с участието на 35 души.( Bhattacharyya D et al. Nepal Med Coll J. 2008 Sep;10(3):176-9.) Те всекидневно приемали екстракт от свещен босилек, а резултатите показали повишаване на вниманието, намаляване на напрежението и усилване на концентрацията. Основният метод за оценка е извършен по скалата за оценка на безпокойството на Хамилтън (HAM-A).
Като обобщение: Адаптогените са природният отговор за ситуации, в които организмът ни е подложен на силен стрес, умора и имунитетът ни е отслабен. Те осигуряват допълнителен прилив на енергия, като мобилизират ресурсите на собственото ни тяло, без да се налага то да работи във форсиран режим. Екстрактът от тези растения не е средство за профилактика, а всяка билка има своето таргетирано действие. Така например екстрактите от ашваганда, златен корен/родиола и свещен босилек/тулси имат доказано действие срещу стрес, увеличават устойчивостта на организма към нервно напрежение, помагат за възстановяването след тежък физически и умствен труд, повишават съпротивителните сили, дават усещане за спокойствие и релаксация.