Физическата активност може да забави процесите на стареене. Освен това е установено, че понижава риска от леталитет при по-възрастни хора.
По данни получени от ново проучване, хората на възраст на 85 години и повече, които ходят поне един час всяка седмица, имат по-нисък риск от развитие на различни сърдечносъдови заболявания, както и от фаталитет, без значение от неговата причина, в сравнение с техните връстници, които не извършват физическа активност.
Въпреки че физическата активност е свързана с редица позитиви, много от по-възрастните хора не се движат редовно. Причината за това често са различните им хронични състояния, както и понижените възможности за тренировки, в резултат на възрастта на човека.
Определянето на минималното количество физическа активност, носеща позитиви на по-възрастните хора е от голямо значение, тъй като препоръчителните нива на активност могат да бъдат трудни за постигане.
В проучването са включени данни на 7047 души на възраст на и над 85 години, живеещи в Южна Корея. Изследователите са използват въпросник, за да оценят времето, което участниците прекарват всяка седмица в бавно ходене, умерена или интензивна физическа активност.
От резултатите е установено, че около 42% от хората на възраст на и над 85 години редовно ходят пеша, докато около 26% от тях включват умерена или интензивна физическа активност в своето ежедневие.
В хода на изследването специалистите стигат до заключението, че ходенето дори само един час всяка седмица е от полза за хората на възраст на 85 години и повече, след сравняване на данните им с тези на хора, които не извършват различни видове движение.
Физическата активност може да намали риска от хронични заболявания, например някои сърдечносъдови заболявания или диабет. Освен това е възможно забавянето на физическия и когнитивния спад, получени в резултат на стареене.
Движението е от полза и за запазване на гъвкавостта и баланса при по-възрастните хора. Всички това влияе положително и на тяхното ментално здраве и им позволява да живеят и извършват различни дейности самостоятелно.
Изследването е представено на конгрес на Европейското дружество по кардиология през август 2022 г.
Ако намирате статията за полезна, молим да я споделите! Така ни помагате да се развиваме и да публикуваме все повече полезни материали за народната медицина!